Korth

V roce 1954 bývalý železniční inženýr (a během 2. světové války i zaměstnanec firmy Mauser), Willi Korth, zřídil v suterénu budovy v německém městečku Ratzeburg malou dílnu, kde vyráběl startovací revolvery. To byl počátek vzniku značky slavného výrobce špičkových zbraní a především začátek dlouhé cesty muže, jehož snem bylo vyrábět ty nejlepší revolvery na světě. Když v září 1955 Willi Korth získal licenci pro výrobu ručních palných zbraní, což bylo do té doby v Německu zakázáno, cestě za snem mu už nic nebránilo. Dne 1. října 1955 založil firmu s názvem Willi Korth, Waffenfabrikation a začal pracovat na konstrukci vlastního „ostrého“ revolveru.   V roce 1962 byl prototyp prvního revolveru Korth na světě. Byl v ráži 32 S&W Long, což byl nevětší kalibr, který W. Korthovi jeho výrobní zbrojní licence v té době povolovala.

Produkce prvního sérově vyráběného revolveru Korth, který nesl název „Polizei“ a byl už ráže 38 Special, začala v roce 1964. Revolver se nabízel s 2“ a 4“ hlavní a vyráběl se jen jeden rok. Vyrobilo se ho celkem 963 kusů. Revolver nebyl vybaven klasickým ovládáním západky válce na boku rámu, ale válec se odemkl pro vyklopení z rámu zatažením za tyčku vytahovače. Celou konzolu i s válcem pak také bylo možné z revolveru jednoduše vyjmout bez pomoci náčiní.  Model Polizei byl v roce 1965 nahrazen modelem „Sport“. U tohoto modelu bylo možné seřízením spoušťové torzní pružiny regulovat odpor spouště v rozsahu 1 až 2,5 kg pomocí stavěcího šroubu, který se nacházel na pravé straně rámu, bez nutnosti rozebrání revolveru. V roce 1969 byly revolvery Korth Sport obohaceny o další lahůdku - regulací dvojčinného chodu spouště! Revolvery byly dodávány se sadou pěti ocelových válečků o různé tloušťce, pomocí kterých bylo možné zoptimalizovat moment uvolnění kohoutu při dvojčinném režimu.  Revolvery se nabízely s hlavněmi o délce 4“ a 6“ palců buď v ráži 22 LR, nebo 357 Magnum (v této ráži měly válce kapacitu 5 ran). Menší množství jich bylo vyrobeno v ráži 22 WMR (některé byly dodány v sadě s výměnným válcem v ráži 22 LR) a nejmenší množství, pouhých 16 kusů, měly ráži 38 Special. Některé revolvery v ráži 357 Magnum s 6“ hlavní byly v počtu pouhých 37 kusů dodány s výměnným válcem pro pistolové náboje 9 mm Para.  V roce 1973 Korth na trh uvedl model „Combat“. Jednalo se o revolver spíše služebního typu. Až na raritní jednotlivé kusy v rážích 22 LR a 22 WMR se nabízel pouze v ráži 357 Magnum. Kapacita jeho válce byla už 6 ran, revolver měl snížené hledí a rampovou mušku. Nabízel se s hlavněmi o délce 3“, 4“ a jen ve velmi několika málo kusech i se 6“ hlavní. Omezené množství i těchto revolverů bylo dodáno v sadě s výměnným válcem ráže 9 mm para.

Jeden každý z těchto revolverů byl ručně vyráběn 5 puškaři v průměrném množství pouhých 120 kusů za rok. Jejich díly nebyly ani odlévány ani frézovány.  Byly ručně vyráběny z ocelových výkovků. Každý revolver vyžadoval 70 člověkohodin práce, která se sestávala z 600 různých operací. Povrch hlavních součástí dosahoval tvrdosti 60 HRC. Jednalo se tedy skutečně o exkluzívní produkty, přičemž každý vyrobený kus byl originál, což se samozřejmě odrazilo na jejich pořizovací ceně. Některé kusy byly na přání zákazníka opatřeny rytinou.  Výroba revolverů ve Willi Korth Waffenfabrikation trvala až do roku 1981. Podle dochovaných záznamů bylo vyrobeno celkem 7141 revolverů všech modelů a ráží.

Dne 30. června 1981 prodal Willi Korth svoji firmu, včetně výrobní dokumentace a strojního vybavení, hraběti Nikolasi von Bernstorffovi, který podnik, nesoucí název Korth GmbH & Co. KG, vedl po následující dekádu. Počet zaměstnanců ve firmě vzrostl na třicet. Willi Korth však v nové firmě i nadále působil. Dohlížel na produkci až do roku 1983, kdy byl ze zdravotních důvodů nucen definitivně odejít. Revolvery se vyráběly z dílů po původním majitel ještě po nějakou dobu. Na revolverech došlo k několika konstrukčním vylepšením. Byla vyrobena ekonomická série „Profi“, jejíž revolvery, odlišující se matnou povrchovou úpravou, měly oproti luxusním zbraním ze standardní produkce o 25 % nižší pořizovací cenu. V této variantě přibyla i ráže 32 S&W Long a možnost hlavně o délce 5 1/4“. V roce 1985 byla vyrobena omezená série revolverů z nerez oceli, jejíž zbraně jsou mezi sběrateli velmi vysoko ceněny.

Willi Korth zemřel 10 října 1992. Jeho následovníci však nedokázali udržet vysoký standard kvality a přesnosti zpracování, nastolený zakladatelem, což se samozřejmě projevilo i na odbytu, a tak firma v polovině roku 1999 vyhlásila úpadek. Její aktiva byla převzata v roce 2000 lucemburskou firmou Armurerie Freylinger.  Ta zaměstnala pět puškařů, kteří v následujících letech vyrobili dvě série revolverů. Firmě se krátce podařilo proniknout na americký trh, na kterém se zbraně Korth sporadicky vyskytovaly už předtím. V USA byla založena pobočka, vedená Earlem Sheehanem, který již na tamním trhu zastupoval značku Walther. V roce 2001 začal být aplikován tehdy nový druh povrchové úpravy PVD, který zvýšil odolnost vůči otěru. Mezi invence Armurerie Freylinger lze rovněž zahrnout trojité uzamčení válce, vylepšení vnější regulace bicí pružiny a systém výměnných hlavní.

V roce 2008 byla původní továrna Korth v Ratzeburgu definitivně uzavřena. Ale o šest měsíců později, 22. dubna 2009 pánové Andreas Weber a Martin Rothmann obnovili značku Korth v hesenském městečku Lollar. Noví majitelé představili nové revolvery na veletrzích SHOT Show a IWA v letech 2012 a 2013.

Stěžejním produktem firmy Korth je revolver National Standard. Jedná se o zbraň s rámem střední velikosti, která má ráži 357 Magnum a válec se 6 komorami. Zbraň se nabízí s hlavněmi o délce: 2 ¾“, 3“, 4“, 5 ¼“ a 6“. Všechny revolvery mají:

  • za studena kovanou sportovní hlaveň
  • vysoce odolný, černý povrch DLC (Diamond-Like Carbon)
  • stavitelné hledí
  • rychle a snadno vyměnitelnou mušku
  • dvojčinné/jednočinné spoušťové a bicí ústrojí
  • sportovní kohout
  • pryžovou rukojeť Hogue, dobře tlumící zpětný ráz
  • z vnějšku regulovatelný odpor bicí pružiny, pomocí přiloženého klíče
  • regulovatelný charakter dvojčinného chodu spouště (pomocí výměnných válečků o 3 různých velikostech, tyto válečky však nemusí být součástí balení revolveru)

Pro revolvery „National Standard“ existují i výměnné válce pro náboje ráže 38 Special nebo 9 mm Luger (bez nutnosti použití nábojových klipů)

Dalším modelem v řadě je Ranger. Tento revolver ráže 357 Magnum, vycházející z řady National Standard, má ořechové střenky Jim Wilson a 4“ hlaveň s ventilovaným pláštěm, opatřeným na 6 a 12 hodině lištou Picatinny, která umožňuje instalaci dalších doplňků.

Modely řady „NX“ jsou již seriózní sportovní speciály. Od předchozích modelů se liší větším rámem, jehož válec má u variant v ráži 357 Magnum (NXS a NXA) kapacitu 8 ran, v ráži 44 Magnum (NXR) 6 ran. Revolver používá pro uvolnění válce páčku, která je pro snazší dosažitelnost umístěna hned vedle kohoutu. Lišta Picatinny je u těchto modelů součástí nejen pláště hlavně, ale i rámu. Kvůli účinnějšímu chlazení má hlaveň perforovaný plášť a ventilovanou horní i spodní lištu. Hlaveň může být na přání vybavena kompenzátorem. Konzola válce má široký výkyv, takže umožňuje rychlé nabíjení válce, který má vybrání pro použití nábojových klipů a zvětšenou uzamykací plochu (kvůli použití výkonnějšího střeliva). Pro modely „NXS“ a „NXA“ existuje i výměnný válec pro ráži 9 mm Luger (použití jen s nábojovými klipy).

Vrcholovým provedením soutěžního revolveru se středním rámem jsou modely řady Super Sport ULX, ALX a STX v ráží 357 Magnum, jejichž pláště hlavně mají odnímatelná závaží, lišty Picatinny ze všech čtyř stran a mušku stavitelnou ve čtyřech polohách. I pro ně existují výměnné válce pro ráži 38 Special a 9 mm Para (bez nutnosti použití nábojových klipů).

Kromě výše popsaných hi-endových produktů firmy Korth, se krátkodobě nabízel i malý revolver pro skryté nošený, který nese název Sky Mashal. Tento revolver s rámem z lehké slitiny, používající pistolový náboj 9 mm Luger, je osazen hlavní z nerez oceli o délce 2“, 3“ nebo 4“. Má pevná mířidla a pryžové střenky Hogue. Jeho válec má kapacitu 6 nábojů a díky speciální konstrukci vytahovače nepotřebuje k nabití žádné nábojové klipy. Po pravé straně rámu má krátkou lištu Picatinny, která umožňuje instalaci taktických doplňků, např. laserového značkovače. I přesto, že tento revolver je ve srovnání s ostatními zbraněmi od firmy Korth považován za low-cost model, díky své kvalitě materiálu i zpracování (i pořizovací ceně) zůstává srovnatelný s top produkty od konkurenčních výrobců. Součástí balení zbraně je i rychlonabíječ a pro revolver existují i stylová kožená pouzdra pro skryté nošení. Firma Korth však tento populární typ v roce 2018 bohužel vyřadila ze své nabídky. Na český trh bylo firmou Banzai spol. s r. o. dovezeno jen pouhých 13 kusů tohoto revolveru, takže zbraň se časem stane bezesporu vyhledávaným sběratelským kouskem.

I když je firma Korth proslulá především díky svým revolverům,  Willi Korth zkonstruoval i  pistoli. Zbraň však neměla žádné modelové označení, prodávala se prostě jako Korth Semi-automatic Pistol. Byla to zbraň značně neobvyklého vzhledu, co měla dvojčinný spoušťový mechanizmus a jednořadý zásobník na 8 nábojů. Zbraň se nabízela v ráži 9 mm Luger nebo 9x21 (existovala údajně i verze v ráži 45 ACP) I když se jednalo o bezesporu zajímavý typ, který se, stejně jako revolvery od stejného výrobce, mohl pyšnit dokonalým zpracováním, a který v nabídce výrobce vydržel poměrně dlouho, nejednalo s díky vysoké pořizovací ceně o nějak úspěšný model. Typ byl proto ve výrobě nahrazen modelem PRS, který je pistolí ve stylu M1911. Nabízí se v rážích 45 ACP a 9 mm Luger, se zásobníkem na 7, respektive 8 nábojů. Pistole má však, na rozdíl od ostatních zbraní typu M1911, rozdílné uzamčení hlavně. Její závěr je uzamčen pomocí válečků a zvláštního uzamykacího bloku. Pistole se nabízí se s hlavněmi o délce 4“, 5“ nebo 6“ a má:

  • za studena kovanou soutěžní hlaveň
  • odolný povrchem DLC
  • pevná mířidla (4“ verze) či stavitelné hledí (5“ a 6“ verze)
  • snadno a rychle vyměnitelnou mušku
  • jednočinnou spoušť ve stylu M1911
  • sportovní kohout
  • ořechové střenky
  • mnoho vnitřních částí kompatibilních se standardními M1911

V současnosti zní název výrobce PTW Korth Technologies GmbH a i dnes platí, že každá zbraň, pyšnící se značkou Korth, je jedinečná. Pečlivě sestavený tým pouhých 25 zaměstnanců, kteří mají dlouholetou praxi ve výrobě přesných částí, ať už ze zbrojního, automobilního či leteckého průmyslu, se stará o to, aby zbraně značky Korth byly pro jejího majitele opravdovou chloubou a klenotem jeho sbírky. Vlastnit zbraň značky Korth, znamená být členem velmi exkluzívního klubu, jehož členy spojuje - samozřejmě kromě dobrého vkusu - také vášeň pro dokonale vyrobené zbraně bez kompromisů.

Upozornění: Následující stránky společnosti Banzai spol. s r.o. jsou určeny pro odbornou veřejnost a podnikatele v oboru zbraní a střelivo. Vstupem potvrzuji, že jsem držitelem zbrojního průkazu, či zbrojní licence. K personalizaci obsahu, reklam a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Používáním webu souhlasíte s jejich využitím.

Notice: Following site of the company Banzai spol. s r. o. is intended for professionals and businessmen in the field of arms and munition. By entering I confirm, that I have either gun licence or gun certificate in my possession. To personalize content, advertising and traffic analysis use cookies. By using the site, you consent to their use.