Trijicon

Historie a technologický rozvoj společnosti

Společnost Trijicon Inc. zahájila svou činnost na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let dvacátého století. Dnes je tento podnik absolutní světovou jedničkou ve výrobě mířidel a optických zaměřovačů, používaných za všech světelných podmínek na celé škále ručních palných zbraní. Právě možnost přesného a pohotového zamíření v krizové situaci nebo za zhoršených světelných podmínek je hlavní předností všech produktů značky Trijicon. Dále je nutné zdůraznit mimořádnou odolnost a jen minimální nároky na údržbu po celou dobu provozu, respektive životnosti daného výrobku. Těchto vlastností je dosahováno maximální kvalitou výroby a použitím unikátních technologii, jako je aplikace tritia, světlo-vodných BAC vláken, chemického světla, elektronického osvitu či jejich případná kombinace. Nejlepší vizitkou tohoto výrobce jsou samotní uživatelé jeho produktů. Některé výrobky byly dokonce vyvinuty přímo na jejich popud a tak bude vhodné, když si je představíme najednou.

V roce 1981 uvedla společnost Trijicon na trh pod názvem Armson OEG první neprůhledový kolimátor, využívající k osvitu tritium. V té době již také dodávala tritiová mířidla pro ozbrojené složky v USA. Od roku 1983 započaly dodávky pro civilní sektor. V roce 1985 byl na trh uveden první zaměřovací dalekohled, jehož záměrný kříž osvětlovalo tritium. Roku 1987 byl ve spolupráci s U. S. Army zahájen program vývoje optického zaměřovače Advanced Combat Optical Gunsight  - ACOG (pokročilý bojový zaměřovač pro útočnou pušku).

V roce 1988 bylo rozhodnuto, že všechny nové zbraně značky SIG Sauer P226, které v té době zaváděla FBI jako hlavní osobní zbraň agenta, budou osazeny mířidly značky Trijicon.

Jde o běžná, tříbodová pevná mířidla, která mají do záměrných bodů na mušce i hledí vsazeny miniaturní kapsle s tritiovým plynem. Kapsle mají bílou obrubu, takže body jsou jasně viditelné i za denního světla. Tritiová mířidla Trijicon, která umožňují střelbu za všech světelných podmínek, jsou v současné době nabízeny pro všechny typy nejrozšířenějších modelů služebních pistolí. Standardní barva tritiových kapslí je zelená. Trijicon zaručuje svítivost zelených kapslí po dobu 12 let. Není ale neobvyklé, že body těchto mířidel jsou v šeru či úplné tmě jasně viditelné i po 15 letech. Mimo zeleného svitu bodů mířidel Trijicon nabízí i kombinaci zeleně svítící mušky se žlutými či oranžovými body hledí. U oranžově svítících bodů však Trijicon garantuje svítivost po dobu pěti let. Kromě mířidel pro služební pistole nabízí Trijicon i mušku a dioptrické hledí pro pušky systému M16/AR-15.

K prvnímu masivnímu použití různých produktů společnosti Trijicon v boji došlo při operaci „Just Cause“ v Panamě v roce 1989. Skutečně intenzivním bojovým nasazením prošlo velké množství výrobků Trijicon v letech 1990-91 při operaci „Desert Storm“.

V drtivé většině to byl optický zaměřovač TA01 ACOG 4x32. Tento zaměřovač, určený pro pušku v ráži 5,56 mm NATO s hermeticky uzavřeným tělem z velmi odolné hliníkové slitiny, plněný dusíkem, vodotěsný pro ponoření do 100 m hloubky a vybavený záměrnou osnovou umožňující mířenou střelbu až do vzdálenosti 800 m, zcela osvětlenou pouze tritiem, s absencí jakéhokoliv elektrického zdroje, umožňoval operace v těch nejnáročnějších bojových podmínkách bez nutnosti výměny baterií. Tento revoluční typ zaměřovače se stal v následujícím desetiletí stěžejním produktem firmy Trijicon a varianta TA01 dodnes figuruje v nabídce, neboť patří mezi nejrozšířenější a nejpopulárnější. Kromě variant TA01 a TA01NSN pro ráži 5,56 mm NATO existuje ještě TA01B s osnovou pro ráži 7,62 mm NATO.

Do té doby největším úspěchem firmy Trijicon bylo oficiální zavedení zaměřovače TA01NSN ACOG 4X32 složkami U. S. SOCOM pro karabinu M 4 v roce 1995.

Hned o rok později zařadil SOCOM do své výzbroje i otevřený průhledový kolimátor RX01NSN Reflex, jako standardní součást SOPMOD M4 Carbine Kit.

Díky technologickému náskoku oproti jiným výrobcům (např. z JAR, Izraele atd.), dosahuje životnost (tzn. doba, po kterou tritiové ampule vyzařují světlo) mimořádné délky. U mířidel pro krátké palné zbraně je to až 12 let, u kolimátorů, zaměřovacích dalekohledů a ostatních zaměřovačům minimálně 15 let.

Reflex

Kolimátorový zaměřovač Reflex má tělo vyrobeno z vysoce odolné hliníkové slitiny a používá stejnou technologii jako zaměřovače ACOG. Záměrná osnova jantarové barvy ve tvaru bodu, trojúhelníku či šipky je osvětlena pouze světlo-vodným vláknem a tritiem, opět s absencí jakéhokoliv elektrického zdroje. V současné době se dodávají čtyři varianty modelu Reflex: RX01, RX06, RX09 lišící se typem záměrné osnovy a nová RX30 s průměrem objektivu 42 mm, poskytujícím větší zorné pole.

ACOG

V roce 1992 byl představen zaměřovač TA11 ACOG 3,5x35, který jako první kombinuje osvětlení záměrné osnovy (1. tritium, 2. světlo-vodné vlákno) a zároveň používá techniku míření oběma očima Bindon Aiming Concept – BAC (Bindonův záměrný koncept). Tento zaměřovač se dodnes dodává s různými typy záměrných osnov pro ráži 5,56 mm NATO a 7,62 mm NATO. Již v roce 1993 je tento zaměřovač přijat do výzbroje elitní německé protiteroristické jednotky GSG 9, která jej používá na útočných puškách SG 550/551 (dříve SIG, nyní SAN Swiss Arms).

Modifikací zaměřovače TA01 ACOG 4x32 vznikl v současné době nejpopulárnější model TA31 ACOG 4x32, který má, stejně jako TA11, záměrnou osnovou osvětlenou tritiem i světlo-vodným vláknem a má záměrný koncept BAC. Záměrných osnov pro TA31 je víc druhů, ale všechny jsou určeny pro ráži 5,56 mm NATO.

Na stejném principu je založen i optický zaměřovač TA55 ACOG 5,5x50, který je určen pro střelbu na delší vzdálenost, má 5,5 násobné zvětšení a dodává se záměrnou osnovou pro ráži 5,56 mm NATO nebo 7,62 mm NATO.

Kromě standardních zaměřovačů ACOG, určených pro útočné pušky ráže 5,56 mm nebo 7,62 mm, firma Trijicon nabízí také kompaktní provedení ACOG, které jsou použitelné i pro zkrácenou útočnou pušku či 9 mm samopal. Jedná se o modely TA26 1,5x16, TA44 1,5x16, TA24 1,5x24, TA45 1,5x24, TA47 2x20 a TA50 3x24. Tyto zaměřovače mají rovněž záměrnou osnovu osvětlenou tritiem i světlo-vodným vláknem a záměrný koncept BAC, ale jejich záměrná osnova je jednodušší, bez výškového rastru pro kompenzaci dopadu střely. Tato provedení ACOG se těší velké popularitě zejména u policejních zásahových jednotek.

Po zkušenostech získaných při operacích v Iráku a Afghánistánu vznikly další modely zaměřovače ACOG. Jsou to: TA01ECOS a TA31ECOS,  TA31RCO,TA33 a TA648.

TA01ECOS ACOG 4x32 a TA31ECOS ACOG 4x32 vznikly na požadavek velitelství speciálních sil SOCOM. Jsou určeny pro boj v pouštním prostředí. Jejich záměrná osnova pro ráži 5,56 mm NATO umožňuje mířenou střelbu až do vzdálenosti 1 000 m, mají pískově hnědý nátěr a jsou osazeny malým kolimátorem Docter (nebo RMR), který je určen pro střelbu na krátkou vzdálenost. Obě varianty byly přijaty jako součást SOPMOD Kit 2.  TA31RCO ACOG 4x32 má záměrnou osnovu se stranovým rastrem, který umožňuje jednotlivci stanovit polohu cíle pro případné přivolání palebné podpory. Tento zaměřovač se dočkal masového zavedení u pravidelných útvarů amerických ozbrojených sil. TA31RCO-A4CP a TA31RCO-M4CP byl zaveden jako standardní optický zaměřovač pro pušku M16A4, respektive M4A1 u námořní pěchoty. TA31RCO-M150CP je zaváděn jako standardní optický zaměřovač pro útočné pušky U. S. ARMY pod označením M150. TA33 ACOG 3x30 je novým kompaktním typem zaměřovače, který ale má, stejně jako větší modely TA11, TA01 či TA31 záměrnou osnovu s výškovým rastrem pro kompenzaci dopadu střely. Osnova existuje jak pro ráži 5,56 mm NATO, tak i pro ráži 7,62 mm NATO. Zaměřovač má samozřejmě záměrnou osnovu osvětlenou jak tritiem, tak i světlo-vodným vláknem a má záměrný koncept BAC. Model TA648 ACOG 6x48 je speciální optický zaměřovač určený pro kulomet. Tento model se nabízí se záměrnou osnovou pro ráže 5,56 mm NATO, 7,62 mm NATO a 50 BMG.

Na většinu zaměřovačů ACOG lze dodatečně nainstalovat kolimátor RMR. Některé modely jsou již s nainstalovaným kolimátorem nabízeny (provedení Combo).

Zaměřovače řady ACOG snesou rázové přetížení až 8 000 G a jsou konstruovány jako vodotěsné do hloubky 100 metrů!

VCOG

Další z kategorie bojových zaměřovačů Trijicon je špičkový puškohled VC16 1-6x24 VCOG (Variable Combat Optical Gunsight). Jde o opravdu odolný optický zaměřovač se záměrnou osnovou s kompenzací dopadu střely (BDC) v první optické rovině, osvětlenou LED diodou. Puškohled se i při použití vysoce kvalitních optických komponentů vyznačuje extrémní odolností vůči drsnému zacházení a vodě (výrobcem garantovaná voděodolnost je při ponoření až do hloubky 20 m). Díky proměnnému přiblížení umožňuje použití běžné pěchotní zbraně na krátkou i delší vzdálenost. Jeho integrovaná montáž umožňuje rychlou instalaci na jakoukoliv zbraň vybavenou montážním rozhraním MIL-STD 1913. Lze si vybrat ze široké škály záměrných osnov, které umožňují kompenzaci dopadu střely ráže 5,56 mm NATO, 7,62 mm NATO a 300 AAC Blackout o různé hmotnosti.

AccuPoint

Firma Trijicon kromě speciálních bojových optických zaměřovačů nabízí i standardní zaměřovací dalekohledy, které používají stejného principu osvětlení osnovy i záměrného konceptu BAC jako ACOG.V roce 1998 přichází na trh první lovecký zaměřovací dalekohled. Je to AccuPoint TR 20 3-9x40 s tritiovou kapslí a světlo-vodným vláknem, umožňující techniku míření BAC. Jeho kompaktní provedení, vhodné především pro rychlé zamíření, AccuPoint TR21 1,25-4x24 (také označovaný jako „safari model“, ale vhodný i pro policejní/taktické použití), je uveden na trh o dva roky později. Novějšími přírůstky jsou modely z 30 mm tubusem TR22 2,5-10x56, TR24 1-4x24 (nový „safari model“) a TR23 5-20x50, který je určen pro střelbu na delší vzdálenost a vhodný např. pro odstřelovačskou pušku. Nejnovějšími variantami jsou TR25 1-6x24, TR26 2,5-12,5x42 a TR29 4-16x50.Pro zaměřovací dalekohledy AccuPoint existují celkem čtyři druhy záměrné osnovy se zeleně, žlutě či červeně osvíceným záměrným bodem. Intenzitu osvětlení osnovy lze regulovat pootočením komponentu se světlo-vodným vláknem. Všechny zaměřovací dalekohledy AccuPoint mají tělo z odolné hliníkové slitiny plněné dusíkem, poskytující odolnost vůči vodě pro ponoření do hloubky 3 m. Čočky z kvalitního skla se speciální povrchovou úpravou poskytují jasný obraz i za horších světelných podmínek.

AccuPower

Podobné zaměřovače Trijcon nabízí i s osvětlením záměrné osnovy pomocí bateriového zdroje (lithiové baterie CR2032). Osvětlení záměrné osnovy lze nastavit podle potřeby v závislosti na světelných podmínkách. Puškohledy jsou díky tělu z vysoce odolné hliníkové slitiny odolné vůči korozi a výrobce navíc garantuje odolnost vůči vodě i při ponoření až do hloubky 3 m. Zaměřovače AccuPower se nabízejí v následujících konfiguracích 1-4x24 (RS24), 1-8x28 (RS27), 2,5-10x56 (RS22, 3-9x40 (RS20), 4-16x50 (RS29), 4,5-30x56 FFP a SFP (RS30) a 5-50x56 (RS50). Díky široké škále záměrných osnov lze puškohledy AccuPower použít k loveckým či sportovním účelům, naleznou však i uplatnění u ochránců zákona.

TARS

pro vojenské použití je určen odstřelovačský puškohled 3-15x50 TARS. Tento vysoce odolný odstřelovačský zaměřovací dalekohled se nabízí s dvojím typem rektifikace (1/4 MOA nebo 0,1 MIL), s vysokým rozsahem (150 MOA/120 MOA, případně 44 MIL/36MIL) Každé z těchto provedení existuje buď s dálkoměrnou osnovou v příslušné stupnici, nebo s jednoduchou osnovou sportovního typu Duplex. Velikost objektivu 50 mm umožňuje použití s většinou typů současných vojenských noktovizorů. Osvětlení osnovy zajišťuje lithiový baterie CR2032 s životností 175 hodin nepřetržitého svitu na úroveň č. 6 (Day 1). Ovladač osvětlení má 10 různých poloh, nočních i denních (NV1 – noktovizor 1, NV2 – noktovizor 2, Tritium Equivalent – ekvivalent tritia, Dusk/Dawn 1 – soumrak/úsvit 1, Dusk/Dawn 2 – soumrak/úsvit 2, Day 1 – denní 1, Day 2 – denní 2, Day3 – denní 3, Day 4 – denní 4, Intense Sun – intenzívní slunce). V současné době se TARS již nenabízí.

TriPower

Dalším produktem firmy Trijicon je uzavřený průhledový kolimátor TX30 TriPower, představený v roce 2002 a dodávaný od roku 2004, který kombinuje tři zdroje osvětlení záměrného obrazce (1. Světlo-vodné vlákno BAC, 2. tritium, 3. elektrický zdroj).

TRD / RMR

Kromě modelu TX30 se Trijicon zaměřil také na vlastní výrobu kompaktních otevřených kolimátorů, podobných německému typu od firmy Docter, které, kromě samostatného použití, lze vhodně instalovat na zaměřovač ACOG a umožnit tak použití zbraně i na velmi krátkou vzdálenost. Model Trijicon TRD má stejnou koncepci jako model od firmy Docter. Jeho záměrnou osnovou je červený pod, napájený 3V baterií CR 2032. Je však vyroben z moderních odolných syntetických materiálů, čímž je dosaženo nižší hmotnosti při zachování odolnosti. Zatím posledním modelem je typ RMR. Jde o kompaktní otevřený kolimátor, který je koncipován jako zmenšená varianta odolného vojenského modelu Reflex. Tento model, díky tělu vyrobenému ze stejného materiálu jako ACOG (hliníková slitina 7075-T6) splňující náročné požadavky MIL SPEC, se nabízí ve dvou provedeních. Buď v provedení LED (s automatickou či manuální regulací intenzity svitu) s červeným světelným bodem napájeným 3V bateriovým zdrojem, anebo ve variantě Fiber/Tritium s bodem jantarové barvy osvětleným pouze světlo-vodným vláknem a tritiovou kapslí, opět s absencí elektrického zdroje. Všechny nabízené kompaktní kolimátory Reflex, TRD i RMR lze nainstalovat na zaměřovače ACOG TA01, TA11, TA31, TA33 a TA648. Některé varianty těchto zaměřovačů s nainstalovanými kolimátory výše uvedených typů se dokonce nabízejí už standardně. Na jakýkoliv z výše uvedených modelů ACOG lze jinak tyto kolimátory nasadit pomocí montážního rozhraní, které rovněž figuruje v nabídce firmy Trijicon. Kolmátor TRD již není součástí nabídky výrobce.

TANS / ATWS / ACTS

Firma Trijicon v současné době nabízí ke svým zaměřovačům i předsádky pro noční vidění TANS či termovizní předsádky ATWS a ACTS. Tyto produkty jsou určeny výhradně pro státní ozbrojené složky.

ELECTRO-OPTICS

Samostatnou odvětvím firmy Trjicon je výroba termovizních zaměřovačů rady Electro-Optics. Všechny modely této řady (IR-Hunter, Reap-IR, IR-Patrol a IR-Sniper) se však nacházejí na seznamu ITAR, takže jejich distribuce na komerčních trzích mimo USA není povolena. Lze je tedy exportovat pouze za účelem dodání ozbrojeným složkám.

Montáže

Pro všechny typy optických zaměřovačů firmy Trijicon jsou standardně nabízeny montáže pro kolejnici Picatinny (MIL-STD 1913). Zejména pro ACOG existují různé typy a některé modely jsou dokonce nabízeny s touto montáží i v sadě. Kromě nich v nabídce figurují pro vybrané typy zaměřovačů i rozhraní pro přímou instalaci na jiné rozšířené typy zbraní, které nejsou vybaveny lištou Picatinny, jako např. AR-15, útočné pušky a samopaly Heckler & Koch, M14/M1A, SG550/551, zbraně s lištou Weaver, a tak dále.

Uživatelé

Kromě ozbrojených sil USA (kde jsou produkty Trijicon zavedeny u všech složek ministerstva obrany) a federálních (např. FBI, DEA, U.S. Marshall’s Service, aj.), státních i místních ozbrojených zborů (např. LAPD SWAT), kde se těší nemenší popularitě, jsou výrobky firmy Trijicon masově používány i v zahraničí: britská armáda, izraelské ozbrojené síly, švýcarská armáda, australské ozbrojené síly a německá GSG-9.

V ČR jsou zaměřovače Trijicon používány elitními útvary Armády České republiky a Policie České Republiky,

Prodej v ČR

Většina sortimentu z produkce společnosti Trijicon je standardně dovážena do ČR. Bohužel, kvůli zpřísnění americké vývozní politiky je mnoho výrobků Trijicon zakázáno pro export na civilní trh a lze je tedy dodat jen ozbrojeným složkám. Jedná se zatím o některé zaměřovače ACOG a Reflex (mj. modely NSN, ECOS, RCO a TA648) a prostředky pro noční vidění TANS, ATWS a ACTS. Na veškeré produkty zn. Trijicon je v ČR poskytována kompletní záruční lhůta po dobu deseti let.