SIG SAUER

Pistole SIG SAUER patří k jednoznačně k tomu nejlepšímu, co dnes mohou světoví výrobci krátkých ručních palných zbraní nabídnout. Špičkové zpracování, spolehlivost a životnost zbraní Sig Sauer dnes oceňují příslušníci ozbrojených sil, policisté, sportovní střelci i běžní uživatelé po celém světě.

Historie společnosti

Kořeny služebních pistolí Sig Sauer sahají do počátku dvacátého století. Ve třicátých letech a za druhé světové války, kdy byly pistole německé firmy J.P. Sauer-Sohn, model 38 v ráži 7,65 mm zavedeny jako osobní zbraň příslušníků SA a tankových vojsk Wehrmachtu. Pro své kompaktní rozměry byly rovněž populární u příslušníků létajícího personálu Luftwaffe (zejména u stíhacích letců), kteří byli proslulí svou averzí vůči rozměrným zavedeným služebním typům P-08 nebo P-38, a kteří dávali přednost spíš pistolím menších rozměrů a měně výkonných ráží, jako byly: Walther PP/PPK, Mauser Hsc, Sauer-Sohn 38(H) apod.)

Další známým služebním typem je SIG P210, který kromě švýcarských ozbrojených sil přijala do výzbroje rovněž dánská královská garda. Tato zbraň se dodnes řadí k nejlépe zpracovaným, avšak také k nejdražším, sériově vyráběným pistolím vůbec. Počínaje rokem 2010 byla opět, po několika letech, obnovena výroba této vskutku legendární zbraně.

Služební modely a jejich uživatelé

Moderní služební typy pistolí SIG/Sauer řady P220, vyrábějící se v rážích 9 mm Luger, 357 SIG, 40 S-W a 45 ACP, dnes patří k nejznámějším služebním zbraním na světě. Vznikly společným projektem švýcarské zbrojovky SIG a německé J.P. Sauer-Sohn. Mají rám z vysoce odolné slitiny lehkých kovů a unikátní pojistný mechanizmus s absencí klasické manuální pojistky. Nyní se nabízejí i celoocelové varianty vyrobené z nerez oceli. Dnes je oficiálním výrobcem těchto zbraní německá firma J.P Sauer-Sohn v Eckenfoerde, která patří mezi nejstarší zbrojovky na světě (její kořeny sahají až do roku 1751), přičemž některé komponenty jsou vyráběny ve Švýcarsku nebo v USA.. Kromě švýcarských ozbrojených sil a policie, jsou rovněž ve výzbroji jiných armádních a policejních složek. Model P220 byl zaveden v japonské armádě. Model P225 byl dlouhodobě používán u německé a finské policie. Model P226 byl zaveden např. v egyptské a novozélandské armádě. Rovněž u britské SAS byl tento model zařazen, stejně tak u mnoha dalších elitních jednotek ve světě (jako jsou: protiteroristický útvar nizozemské námořní pěchoty, zásahové týmy německých zemských policejních sborů SEK, speciální útvary švédské policie aj.).

Vůbec největší uplatnění, jako služební zbraně, pistole SIG SAUER nalezly v USA. Kromě obrovského množství státních i městských policejních sborů a úřadů šerifa, se pistole SIG SAUER nacházejí ve výzbroji federálních složek i ozbrojených sil. Málo známý je fakt, že vojskové zkoušky týkající se zavedení nové služební zbraně pro ozbrojené síly USA, které probíhaly v první polovině osmdesátých let, vyhrála pistole P226. I když kvůli ceně byla do výzbroje nakonec přijata pistole Beretta M92, pistole Sig Sauer nalezly uplatnění u specializovaných složek. P226 je zavedena u U.S. Navy pod označením Mark 25 a je zařazena do výzbroje SEALs. Model P228 byl zaveden pod označením M11 jako zbraň pro skryté nošení u vyšetřovatelů vojenské policie a agentů kontrarozvědek – armádní CID, námořní NCIS i OSI USAF. U federálních sborů jsou pistole používány agenty FBI i DEA, stejně jako strážci národních parků a příslušníky lesní správy. V roce 2003 bylo založeno Ministersvo pro vnitřní bezpečnost DHS (Department of Homeland Security). Pod toto ministerstvo, kromě dalších federálních agentur, spadá mj. i U.S. Secret Service, která mj. zodpovídá za ochranu prezidenta, a která již delší dobu používá pistole P228/P229. DHS objednal 65 000 pistolí, přičemž objednávka byla rozdělena mezi firmy Sig Sauer a Heckler-Koch. Modely určené pro americký trh jsou vyráběny pobočkou SIG SAUER INC, která sídlí v Newigtonu ve státě New Hampshire. Tato pobočka vyrábí rovněž i některé komponenty pro svoji evropskou pobočku v německém Eckernförde. Modely P226 a P229 jsou k dispozici i v civilním uživatelům. Kromě zbraní v základním provedení lze vyzdvihnout taktická provedení TACOPS a MK25. Pistole MK25 je civilní verzí pistole speciálních sil amerického námořnictva (SEALs a SWCC), jejíž vnitřní díly mají povrchovou úpravu fosfátováním, což zvyšuje jejich odolnost při ponoření do slané vody. Novinkou je pistole P226 LDC, které má rám i závěr vyroben z nerez oceli, přičemž závěr je veden po celé délce rámu. Zbraň má dále má těžkou sportovní hlaveň a stavitelná mířidla.

Sportovní zbraně

Pistole řady P220 jsou k dispozici i ve sportovní řadě X-LINE. Soutěžní speciály P220 (ráže 45 ACP), P226 (ráže 9mm Luger a 40 S-W) v provedení X-SHORT, X-FIVE a X-SIX uspokojí i nejnáročnějšího sportovního střelce. Tyto zbraně jsou vhodné pro většinu střeleckých sportovních disciplín. Modely této vrcholné řady jsou často přímo vyráběny, případně upravovány ladící a zakázkovou dílnou Mastershop, která je nedílnou součástí společnosti. Takové zbraně patří k tomu nejlepšímu, co lze vůbec zakoupit a používat pro přesnou sportovní střelbu. Pořizovací cena přirozeně odpovídá nabízené kvalitě.

Kompaktní a obrané zbraně

Kromě služebních typů firma SIG SAUER vyrábí rovněž kompaktní modely s jednořadým zásobníkem, určené pro skryté nošení a sebeobranu. Jsou to pistole P-232 v ráži 9 mm Browning Short, dále kompaktní pistole P238 v ráži 9 mm Browning Short a P938 v ráži 9 mm Luger, které svojí koncepcí připomínají pistol zmenšené pistole typu M1911. Řadu doplňuje superkompaktní pistole P290 v ráži 9 mm Luger, která má polymerový rám a spoušťový mechanizmus typu DAO. Novinkou je pistole P365, která si i přesto, že má dvouřadý zásobník na 10 (v prodloužené variantě i na 12) ran, uchovává své superkompaktní rozměry.

Nová generace zbraní s polymerovým rámem

Kromě výše uvedených modelů jsou nabízeny i dvě řady pistolí, které mají polymerový rám. Díky polymerovému rámu mají tyto zbraně také nižší hmotnost i pořizovací cenu při zachování stejných vlastností, jako mají modely vyrobené z kovových komponentů. Prvním modelem je SP 2022. Tento model vznikl na požadavek francouzských ozbrojených sborů modifikací původního modelu SIG Pro. Tato zbraň v ráži 9 mm Luger je již několik let zavedena u francouzského četnictva, policie a celní stráže, v počtu více než 260 000 kusů (tzn. největší dodávka krátké ruční palné zbraně v Evropě, po skončení druhé světové války).

Druhým modelem jsou modulární pistole P320 s unikátním výměnným polymerovým rámem. Tyto zbraně nemají výrobním číslem označen rám coby tělo zbraně, ale pouze klec se spoušťovým mechanizmem. Tento spoušťový mechanizmus lze snadno vyjmout a následovně vsadit do kteréhokoliv jiného rámu pro P320 bez ohledu na jeho typ či velikost. Nabízí se dva základní typy rámů. Jeden je určen pro ráže 9 mm Luger, 40 S+W, druhý pro ráži 45 ACP. Každý z těchto rámů existuje ve čtyřech velikostech (Full Size, Carry, Compact a Subcompact), přičemž ke každé z nich je přiřazena odpovídající sestava závěru, hlavně a vratné pružiny. Na Evropském trhu se pistole zatím nabízí pouze v provedení Full Size a Compact. Zbraň vyhrála soutěž pro novou pistoli U. S. Army, ve které porazila světovou konkurenci a pod označením M17 a M18(kompaktní provedení) je v současné době zaváděna u armády a letectva USA. Zbraň se rovněž nabízí ve sportovním provedení X-FIVE a X-Carry. Provedení X-Carry se dosud na evropském trhu nenabízí, ale doufáme, že se brzy nabízet bude. Tento model totiž jako služební zbraň zavedly již dvě evropské ozbrojené složky: dánská armáda a vybrané útvary norské policie.

SIG1911

Další modelovou řadou v široké škále pistolí SIG SAUER jsou pistole řady SIG1911. Jedná se o zbraně systému M1911 v ráži 45 ACP a 9 mm Luber, které se vyrábějí v USA. Tyto pistole se nabízejí různých variantách rozměrů a povrchové úpravy. O konstrukčně obdobných, kompaktních pistolích P238 a P938 již bylo referováno výše.

SIG1911-22

Jako zbraně pro výcvik a zábavu jsou nabízeny pistole SIG1911-22 v ráži 22 LR, které jsou rozměrově zcela totožné se standardním modelem M1911. Nabízí se v několika povrchových úpravách: černé, olivově zelené, FDE (pouštní) a stříbrné (připomínající matnou niklovou povrchovou úpravu). Ceny na tuzemském trhu začínají již kolem devíti tisíc Kč, včetně DPH. Jedná se tak o nejdostupnější zbraně značky Sig Sauer.

Sportovní a odstřelovačské pušky

Sportovní a odstřelovačské pušky Sauer se vyznačují výjimečnou přesností a kvalitou zpracování. Jejich přesnost střelby na delší vzdálenosti uspokojí i nejnáročnějšího sportovního střelce nebo policejního odstřelovače. Odstřelovačské opakovací pušky SSG 3000 v ráži 308 Winchester jsou ve světě zavedeny u řady špičkových policejních sborů, mj. je používá i URNA Policie ČR. Zbraně se aktuálně nabízejí v provedeních Patrol, Target a Super Target.

Pro sportovní střelce jsou určeny pušky STR200, které se nabízejí i v ráži 6,5 x 55 SE.

Většina významných výrobců zbraní, především těch z USA, nabízí samonabíjecí, případně i plně samočinné pušky systému AR-15. Ani SIG SAUER není výjimkou. Pušky SIG M400 jsou klasickými AR patnáctkami s přímým působením plynů, odebraných z hlavně, na nosič závorníku (Direct Gas Impingement). Modely SIG516 (223 Rem.) a SIG716 (308 Win.) jsou moderními puškami, používajícími mechanizmus s plynovým pístem. Tyto zbraně jsou zavedeny ve výzbroji různých elitních útvarů po celém světě, zejména ve Spojeném království.

Před několika lety firma SIG SAUER přišla s unikátním samopalem MPX. Tento typ, ač používá pistolové střelivo (9 mm Luger, 40 S&W nebo dokonce 357 SIG), se vyznačuje stejným mechanizmem, který je běžný spíše u mnohem výkonnějších zbraní – zbraň má mechanizmus s pístem a rotačním závorníkem, který zcela uzamyká nábojovou komoru. MPX je v provedení semi-auto k dispozici rovněž civilním uživatelům. Nabízí se buď v základním provedení s 8“ hlavní, nebo ve zkráceném provedení MPX-K se 4,5“ hlavní, případně jako samonabíjecí karabina MPX-C se 16“ dlouhou hlavní.

Krátce poté, co vznikl samopal MPX, se divize speciálních zbraní firmy SIG SAUER, začala zabývat vývojem pušky stejného konceptu. Vývoj této zbraně začal na požadavek speciálních útvarů Tier 1, který zněl nahradit dosud spolehlivě sloužící, nicméně současným požadavkům boje již nevyhovující samopaly H&K MP5SD, podobnou zbraní s větším účinným dostřelem. Ve spolupráci s americkými speciálními silami SFOD-Delta a DEVGRU, britskými SAS/SBS a speciálními útvary nizozemské námořní pěchoty tak vznikla puška MCX. Tato zbraň byla původně zkonstruována pro náboj 300 Blackout a používala integrovaný tlumič hluku. Posléze však byla vyvinuta v plnohodnotnou útočnou pušku, která používá modulární výměnný systém hlavní různých délek v rážích 5,56 mm NATO (223 Rem.) a 300 Blackout. Zbraň lze rovněž osadit širokou škálou pažeb a předpažbí. Sestavu hlavně a horní části pouzdra závěru lze nasadit na spodní část pouzdra závěru běžné pušky AR-15. Velení speciálních sil amerického ministerstva obrany (US SOCOM) v nedávné době objednalo u firmy SIG SAUER speciální sestavy hlavně a horní části pouzdra závěru (SURG – Suppressed Upper Receiver Group) v hodnotě 48 miliónů USD, přičemž dodávky mají být ukončeny v červenci 2023. Pušky MCX jsou v poloautomatickém provedení k dispozici i civilním zákazníkům v ČR. Komerční provedení se nazývá Virtus a vyznačuje se elegantní šedou povrchovou úpravou. K mání jsou dosud v omezeném množství i samonabíjecí verze původního vojenského provedení v odolné černé povrchové úpravě Black Nitron.

Prodej v ČR

Na náš trh se zbraně značky SIG SAUER dodávají v plastovém kufříku či kartonové krabici s originálním a českým návodem. Na všechny produkty této značky je dovozcem poskytována standardní záruka po dobu dvou let. Dále si zákazník může dokoupit různé originální příslušenství (např. zásobníky, střenky či optické zaměřovače), případně tritiová mířidla a optické zaměřovače Trijicon.