Mossberg

Historie

Společnost F.O.Mossberg and Sons Inc. byla založena již v roce 1919. Dnes po více než devadesáti letech je jedním z největších výrobců ručních palných zbraní v USA, ale i ve světě. Produkce v posledních desetiletích pravidelně překračuje hranici tří set tisíc kusů zbraní ročně! Je nutné upozornit, že těchto výsledků dosahuje firma Mossberg pouze ve výrobě brokovnic a to v drtivé většině typu pump-action. Výrobní program je rozdělen mezi dvě značky, tou první je Mossberg a druhou Maverick.

Mossberg

Mossberg vyrábí kvalitní brokovnice pro služební, obranné a lovecké použití. Nejznámější jsou následující modely. Mossberg 590A1, který je oficiálně zaveden U.S.Army – Military Police a splňuje jednu z nejpřísnějších norem Mil-Spec 3443E (zbraň musí prokázat velkou odolnost při extrémním klimatu, hrubém zacházení a schopnost odstřílet minimálně 3000 ran municí 12/76mm Buck-shot)! Mossberg 590 je také zařazen do výzbroje U.S. Coast Guard (Pobřežní stráž Spojených států). Celkem používá různé modely brokovnic značky Mossberg v počtech až několika tisíc kusů, více než sto padesát ozbrojených složek v severní americe i jinde ve světě. V České republice jsou zavedeny zbraně Mossberg u Vězeňské služby a

Justiční stráže, Ministerstva spravedlnosti ČR. Na civilním trhu v USA jsou velice populární různé specializované lovecké modely zbraní Mossberg, ať už pro lov krocanů, či odstřel divokých prasat a spárkaté zvěře. Snad vůbec nejrozšířenější jsou zbraně této značky u běžných, civilních uživatelů, kteří si je ve Spojených státech pořizují pro ochranu života, zdraví a majetku. Brokovnice Mossberg se vyrábějí s délkou hlavně od 14,5“ do 28“ a mohou mít různé typy povrchové úpravy (parkerizování, klasické černění atd.). V posledních letech se stále více prosazují také nové modely samonabíjecích brokovnic této značky a to jak pro lovecké účely, tak i speciální verze určené pro služební, či obrané použití. Jedná se především o modelovou řadu 930. Taktické speciály 930 SPX mohou být i v poslední době velmi atraktivní, pouštní povrchové úpravě Coyote Tan. V této řadě se nabízejí mj. i soutěžní/taktické varianty 930 JM se zvýšenou kapacitou zásobníku (8+1 či 9+1). Lovecký speciál Snow Goose, který se hodí nejen do zasněžené severoamerické divočiny a který již na první pohled zaujme neobvyklou kamuflážní povrchovou úpravou Kryptek Yeti, nabízí dokonce kapacitu 12+1!  Populární jsou kompaktní modely řady 500 vybavené speciálním úsťovým nástavcem. Ten umožňuje bezpečné vyrážení zámků výstřelem, anebo v dalších verzích dokonale stabilizuje zbraň při střelbě. Zatím posledním hitem je model 590M, který používá revoluční odnímatelný zásobník s kapacitou 5, 10, 15 nebo 20 ran. Brokovnice

Kromě osvědčených brokovnic nabízí firma Mossberg rovněž i kulové zbraně. Velké popularitě se těší opakovací kulovnice MVP, které se nabízejí v rážích 223 Rem a 308 Win, a které používají standardní odnímatelný zásobník pro pušky AR-15, respektive AR-10/SR-25. Pušky se nabízí v krátkém provedení Patrol či Scout nebo v provedeních určených pro střelbu na delší vzdálenost, variantách LR, LC či Precision. Zbraně mohou být dodány i v provedení Combo, tj. osazeny puškohledem značky Vortex.

Kromě výše uvedeného modelu MVP Mossberg nabízí i spolehlivé a cenově příznivé kulovnice Patriot, které jsou pokračováním osvědčeného modelu 4x4. Mezi nejoblíbenější patří odstřelovačské provedení Night Train, které poskytuje uživateli kompletní set zbraně, již osazené puškohledem 4-16x50 či 6-24x50, a zároveň vybavené dvojnožkou a ve verzích Night Train 2 a 3 dokonce i účinnou úsťovou brzdou.

Mossberg rovněž nabízí i vlastní samonabíjecí pušky typu AR-15. Model se nazývá MMR a vyrábí se v mnoha rozličných provedeních.

Nejen westernové nadšence dozajista zaujme Model 464, opakovací puška systému lever-action, která svým vzhledem připomíná populární Winchester Model 94. Tento model se nabízí pouze v ráži 30-30 Win nebo 22 LR a existuje buď v klasickém provedení s dřevěnou pažbou,  a nebo i v pro tento typ poněkud neobvyklé, taktické variantě SPX, ve které je zbraň osazena plastovou teleskopickou pažbou ve stylu CAR-15/M4 a její plastové předpažbí má tři krátké lišty picatinny, které umožňují instalaci dalších taktických doplňků. Puška má dále mířidla se světlovodným vláknem a na ústí je namontován tlumič výšlehu ve stylu A2.

Kromě modelu 464 v malorážkovém provedení, Mossberg nabízí i další malorážkové modely, samonabíjecí typ Blaze, který je především určen ke střeleckému výcviku mládeže. Z této řady je jednoznačně nejpopulárnější varianta Blaze 47, která svým vzhledem připomíná právě AK-47. Dalšími typy jsou samonabíjecí malorážky 715, které svým vzhledem připomínají pušky AR-15 a dále modelová řada Plinskter, která nabízí malorážky v klasickém, tradičním stylu, buď v samonabíjecí  verzi 702 či opakovacích 801, 802 či 817.

Samostatnou kapitolou jsou modulární zbraně FLEX, které se nabízejí v modelových řadách 500, 590 a MVP. Jednoduchou výměnnou modulů pažby lze zbraň zcela přizpůsobit aktuálním potřebám střelce.

Maverick

Pod značkou Maverick jsou dodávány brokovnice s vynikajícím poměrem mezi cenou a kvalitou. Je možné bez nadsázky tvrdit, že se jedná o vůbec nejlevnější brokovnici typu pump-action, vyráběnou v USA! Maloobchodní cena v ČR snese srovnání s konkurencí, pocházející z

méně rozvinutých zemí (Čína, Turecko, Filipíny atd.), ale technologicky se jedná o zbraně dostatečně vyspělé, používající některé prvky legendární řady Mossberg 500/590. Brokovnice Maverick se vyrábějí s délkou hlavně 18,5“, až 24“ s tradičně černěným povrchem. Nově se nyní nabízí i varianty s pažbou a předpažbím v barvě FDE či se sklopnou ramenní opěrkou místo pažby.

Prodej v ČR

Na náš trh se zbraně Mossberg a Maverick dodávají se zámkem zbraně, originálním a českým návodem. Na brokovnice obou značek je dovozcem poskytována záruka v délce dvou let. Dále si zákazník může dokoupit různé originální příslušenství (např. kryt hlavně – head shields, šíny pro montáž kolimátoru) a doplňky od renomovaných firem Hogue, Pachmayr a ATI (pistolové rukojeti, pažby atd.).