Kimber

Historie společnosti

Tato relativně mladá, agilní firma (v roce 2009 oslavila 30 let své existence), je v současnosti největším výrobcem zbraní systému 1911 v USA! Po útlumu tradičních výrobců na přelomu osmdesátých a devadesátých let dvacátého století, se společnost Kimber chopila šance a pod heslem „Continuing The Legacy“ („Pokračování odkazu“) prorazila na trh. Zhruba za deset let se tato značka stala leaderem s ročním prodejem přesahujícím padesát tisíc kusů zbraní této koncepce! Přes neustále rostoucí objem produkce, klade tento výrobce maximální důraz na kvalitu, vysokou schopnost inovovat a modernizovat.

Uživatelé

Důkazem pravdivosti tvrzení o maximální kvalitě je zavedení zbraní Kimber u mnoha ozbrojených složek. V roce 2003 došlo k přezbrojení největší policejní zásahové jednotky v USA, L.A.P.D.- SWAT na pistoli Kimber TLE II. a v následujícím roce 2004 byla zbraň Kimber Warrior zavedena u nově založené elitní jednotky U.S.Marine Corps - Detachmentu 1 (součást U.S.SOCOM)! V současnosti používá různé modely zbraní Kimber několik desítek policejních jednotek, včetně elitních - zásahových!

Modelové řady

Výrobní program dnes zahrnuje více než šedesát typů pistolí, které jsou podle určení a provedení rozděleny do různých modelových řad pistolí: Two-Tone II, Stainless II,TLE II,CDP, Super Carry, Crimson Carry II, Raptor II, Master Carry, Covert, KHX, Aegis Elite a Gold Match II. Čas od času firma Kimber vyrobí i speciální edice pistolí, jako jsou např. Hero Custom nebo Camp Guard 10. Reprezentativním modelem se pistole Stainless II (Classic Engraved Edition), se strojovou rytinou, která má speciální ořechové střenky s vložkou ze slonovinové micarty. Mimo standardní výrobní řady se nabízejí v omezených sériích i pistole ze zakázkové dílny výrobce Custom Shop. Limitované řady jako např. Gold Combat II, Royal II nebo Super Match II, vynikají nadstandardními prvky a i pro pistole Kimber nadstandardním zpracováním. Většinu modelů ve svých výrobních řadách Kimber nabízí ve třech velikostech: Custom – základní provedení s 5“ hlavní a rámem s dlouhou rukojetí, Pro – s hlavní a závěrem zkrácenými na 4“ a rámem s dlouhou, nezkrácenou rukojetí, Ultra – s hlavní a závěrem zkrácenými na 3“ a rovněž se zkrácenou rukojetí rámu. Některé modelové řady čas od času nabízejí i speciální provedení Compact, které používá rám se zkrácenou rukojetí provedení Ultra, ale hlaveň se závěrem mají délku 4“, jako u provedení Pro. Novinkou jsou provedení LS (Long Slide), což jsou pistole ve variantě Custom, jejichž závěr s hlavní jsou prodlouženy na 6“. Většina zbraní je dodávána v tradiční ráži 45ACP, ale některé typy se vyrábějí i v rážích 10mm Auto, 38 Super Auto a 9X19mm. Pro své pistole M1911 Kimber nabízí i malorážkové konverzní sady v ráži 22 LR. Tyto konverze existují v provedeních Custom a Pro. Pistole Kimber mají už u základních typů prvky, které se u jiných výrobců vyskytují pouze u laděných modelů, jako např.: odlehčená hliníková spoušť, prodloužený „bobří ocas“, prodloužená páčka pojistky nebo skeletonizovaný kohout. Některé typy mají integrovaný laserový značkovač nebo jsou osazeny kolimátorem.

Již několik let firma Kimber nabízí kompaktní pistole řady Micro v rážích 9 mm Browning a 9 mm Luger (Micro 9), které jsou určeny pro skryté nošení a sebeobranu. Jedná se de facto o zmenšené pistole M1911, jejichž vzhled připomíná pistole Government 380, kdysi vyráběné firmou Colt. Pistole řady Micro se stejně jako jejich větší vzory nabízejí v široké škále provedení. Některá provedení jsou laděna akčně (např. Raptor, TLE, Covert, Nightfall, Desert Night nebo Woodland Night) a jsou určena pro taktické sperialisty, jiná naopak spíše elegantně (např. Sapphire, Ametyst, Rose Gold nebo Bel Air), jenž oslovují (nejen) dámskou část střelecké veřejnosti. Také pistole řady Micro mohou být vybaveny integrovaným laserovým značkovačem. Novinkou v kompaktních pistolích značky Kimber je model EVO SP, který vznikl vylepšením předchozího typu Solo. Tato superkompaktní pistole oblých tvarů v ráži 9 mm Luger, osazená tritiovými mířidly je pro skryté nošení a sebeobranu takřka ideální zbraní.

Samostatnou kapitolou jsou u značky Kimber revolvery K6S. Tyto kompaktní revolvery v ráži 357 Magnum a délkou hlavně 2“ nebo 3“, jejichž hlavní části jsou vyrobeny z nerez oceli, vynikají velmi kvalitním zpracováním, které se vyznačuje velmi příjemným chodem spouště, díky čemuž nevadí, že většina produkce má skrytý kohout a pouze dvojčinné spoušťové ústrojí (DAO). Přestože se jedná o revolver s malým rámem, jeho válec má kapacitu 6 nábojů. Revolvery K6S se nabízejí v různých provedeních (Stainless, DC, DCR, CDP nebo TLE), lišících se povrchovou úpravou, střenkami a mířidly. Novinkou je provedení DASA s vnějším kohoutem a klasickým dvojčinným chodem spouště (SA/DA). Rovněž revolvery K6S se v některém provedení nabízejí s integrovaným laserovým značkovačem.

Výroba

Společnost Kimber si sama vyrábí většinu komponentů, ze kterých se její zbraně skládají. Využívá při tom špičkových materiálů a nejmodernějších postupů. Pouze následující díly pocházejí od jiných, renomovaných výrobců: 1. mířidla – LPA (Italie) a Meprolight (Izrael) , 2. rám s integrovanou kolejnicí picatinny – Caspian (USA). Zbrojovka Kimber dále produkuje velice kvalitní kulovnice a malorážky, pro lovecké, sportovní a služební použití.

Prodej v ČR

V současnosti se na tuzemský trh dováží pouze pistole a odstřelovací, či sportovní pušky značky Kimber. Každá zbraň se dodává v kufříku s originálním návodem, českým návodem, pomůckou pro rozborku, zámkem na zbraň a s jedním zásobníkem. Dokoupit lze širokou škálu originálního příslušenství, případně také. Jedná se hlavně o různé typy střenek, zásobníků a mířidel. Na zbraně Kimber je poskytována standardní záruční doba, čtyřiadvacet měsíců. V případě, že se rozhodnete zakoupit produkt této renomované značky, získáte výrobek, ve kterém se setkává genialita klasické konstrukce Johna Mosese Browninga (konstruktér modelů 1911, HP35, atd.) a nejmodernější technologie. Ten pocit, že používáte koncepci starou takřka sto let a vyrobenou podle nejnovějších postupů 21.století, Vám nemůže nabídnout žádná jiná zbraň.