ISSC

Zakladatelem, majitelem a zároveň generálním ředitelem rakouského výrobce ISSC Handels GmbH., je pan Wolfram Kriegleder, jeden z dlouholetých zaměstnanců německé značky Walther, který se podílel mj. na vývoji pistole P22.

Již při práci na vývoji této zbraně, s jejíž finální podobou se nakonec ne zcela ztotožnil, si zahrával s myšlenkou ohledně projektu vlastní malorážkové pistole, která by díky použití kvalitního materiálu, dobrému zpracování a spolehlivosti, stala oblíbenou zbraní pro zábavu i střelecký výcvik, a o kterou by díky stejné ergonomii a rozměrech, jako má některý z rozšířených služebních typů, projevily zájem i ozbrojené složky.

V roce 2008 od Walthera odešel, založil si vlastní firmu a okamžitě začal s realizací svého plánu. Jako zkušenému inženýrovi s letitými zkušenostmi ohledně konstrukce malorážkových zbraní se mu i přes počáteční potíže podařilo projekt pistole v relativně krátké době zrealizovat.

Volba služebního vzoru, který by zbraň napodobovala, padla částečně z praktických, částečně z vlasteneckých, důvodů na Glock 19, a pistole M22 byla na světě.

Zbraň prý byla představena Gastonu Glockovi osobně. Tomu se zpočátku příliš nelíbila naprostá podoba s Glockem 19 a doporučil alespoň mírně změnit design. K tomu nakonec došlo, a G. Glock dal údajně W. Krieglederovi k finálnímu konceptu pistole své požehnání. Nápad malorážkové pistole, tvarem a rozměry odpovídající  Glocku, s jejíž vývojem se nemusela zabývat jeho vlastní firma, a pocházející rovněž z Rakouska, mu prý nakonec dokonce i imponoval.

Pistole M22 v ráži 22 LR je rozměrově naprosto stejná jako Glock 19. Zbraň pasuje i do stejného pouzdra. Dokonce i rozborka se zahajuje stejným způsobem: stažením obou postranních rozborných páček směrem dolů. Rám je vyroben z tvrzeného polymeru a před lučíkem má lištu Picatinny, umožňující instalaci taktických doplňků. Ovšem závěr je u základního provedení Standard vyroben ze zinkové slitiny. Díky použité ráži je závěr samozřejmě neuzamčený, dynamický. Spoušť, vybavená stejnou pojistkou ve formě odpruženého jazýčku jako u pistolí Glock, je ovšem jednočinná a zbraň má vnější kohout, který lze kdykoliv pohodlně natáhnout nebo vypustit. Manuální pojistka, umístěná na závěru, je oboustranná. Zásobník má kapacitu 10 nábojů. Zbraň je vybavena zásobníkovou pojistkou, což znamená, že při vyjmutém zásobníku nemůže vystřelit. Mířidla jsou rozměrově stejná jako u pistolí Glock, hledí je stranově regulovatelné. Model Standard v základním provedení váží 583 g (bez zásobníku), jeho celková délka je 181 mm a délka hlavně 104 mm. Odpor spouště má okolo 1,8 kg.

Kromě základního provedení se nabízí i varianta Standard SD, která má hlaveň prodlouženou na 114 mm, na ústí opatřenou závitem pro instalaci tlumiče hluku (supresoru). Dále je v nabídce i sportovnější verze Target, která má hlaveň prodlouženou na 140 mm, opatřenou na ústí závažím, díky čemuž celková hmotnost zbraně vzrostla na 657 g.

Pistole M22 Standard se nabízejí v mnoha barevných provedeních: black (celá černá), bicolor (s černým rámem a světle eloxovaným závěrem) a pak různé kombinace černého závěru a různě barevného rámu: Desert, OD Green, Muddy Girl, Outshine, Harvest Moon a Wildfire. Varianty SD a Target se rovněž nabízejí ve verzi Bicolor se světle eloxovaným závěrem.

Varianta Standard však díky relativně vysoké hmotnosti závěru funguje spolehlivě pouze se střelivem 22 LR HV, což byl důvod vzniku výrobní varianty Omni.

Díky výrazně lehčímu závěru, vyrobeného z hliníku (celková hmotnost zbraně v základním provedení klesla na 505 g), má M22 Omni schopnost spolehlivé funkce s naprostou většinou malorážkového střeliva se standardní prachovou navážkou na trhu. Střelivo typu HV lze ve zbrani používat rovněž, není to však nutné. Nedoporučuje se však příliš používat náboje s hyper rychlou střelou (např. CCI Stinger), jejichž použití je u tohoto typu zbraně celkem zbytečné, neboť jejich účinnost je v krátké palné zbrani beztak snížena a jejich potenciál loveckého malorážkového náboje pro střelbu na větší vzdálenost tak zůstává nevyužit.

Obecným nedostatkem samonabíjecích malorážek různých typů a provedení, které jsou na trhu, je závislost jejich spolehlivé funkce na munici. Vzhledem k obrovské škále střeliva, které je od různých světových výrobců na trhu k mání, de facto neexistuje ideální zbraň, která by vykazovala spolehlivou funkci s veškerým dostupným střelivem. M22 Omni se představě o této ideální zbrani velice blíží.  

Závěr pistole Omni má v přední části po stranách vybrání, umožňující uchycení montáže kolimátoru. Tato montáž, vyrobená z tvrzeného plastu, je součástí každého balení pistole M22 Omni. Montáž je na své horní části opatřena výstupky, umožňující instalaci většiny na trhu dostupných mikro-kolimátorů. Tyto výstupky jsou uspořádány v příslušných vzorcích, přičemž ty přebytečné se v případě potřeby instalace kolimátoru jednoduše odlomí a zachovají se pouze ty, které tvoří vhodné uspořádání pro nasazení toho či kterého kolimátoru. Stejně jako model Standard se i M22 Omni rovněž dodává ve variantách SD a Target.

Novinkou pro rok 2019 je pistole Raptor. Zbraň se vyznačuje moderním, dravě působivým vzhledem. Oproti modelu M22 Standard se však jedná pouze o designovou změnu a kromě nového rámu, nabízející vylepšenou ergonomii, má jinak zbraň naprosto stejné vlastnosti a parametry.

Firma ISSC se posléze vydala i cestou výroby dlouhých zbraní. Koncept samonabíjecí malorážky, která by svými rozměry a ergonomií připomínala zaběhlý služební vzor a svým pojetím byla zároveň atraktivní i pro rekreační střelce, na sebe nenechal dlouho čekat.

Prvním typem v nabídce dlouhých zbraní je MK22 v ráži 22 LR, která svým vzhledem připomíná útočné pušky FN SCAR či Remington ACR. Samotnou výrobu této pušky, pocházející z vlastního projektu, firma ISSC zadala proslulému německému výrobci GSG. Zbraň se nabízí buď v provedení Standard (s hlavní o délce 17“) nebo Commando (s 12“ hlavní) a svojí koncepcí do detailů připomíná vzory, jejichž vhledem se inspirovala: hlaveň o dvou různých délkách je osazena tlumičem výšlehu, pouzdro závěru je na horní části po celé své délce osazeno lištou Picatinny, na níž jsou nainstalována sklopná odnímatelná mířidla. Další tři lišty se nacházejí po obou stranách a spodku přední části pouzdra závěru, které je zároveň i předpažbím. Dokonce i gas block imitující nástavec na hlavni je osazen krátkou lištou Picatinny. Komfortní teleskopická pažba je zároveň i sklopná a na hřbetě má dokonce i částečně polohovatelnou lícnici. Páčka pojistky i tlačítko záchytu zásobníku jsou oboustranné a napínací páka je přestavitelná do celkem tří poloh, a to na levé i pravé straně. Zásobník má kapacitu 22 nábojů, ke zbrani je ovšem možné pořídit i zkrácený zásobník na 10 ran. Zbraň se nabízí ve dvou barevných provedeních: buď v černém (Black) nebo pískově hnědém (Desert).

Dalším projektem, do kterého se firma pustila, je opakovací malorážka z přímotažným závěrem. Tento typ, nazvaný SPA (Straight Pull Action), který se vyznačuje velmi kvalitním zpracování a velmi hladkým a spolehlivým chodem závěru s unikátním kloubovým mechanizmem, umožňuje velice rychlou střelbu při použití jakékoliv munice příslušné ráže. Pouzdro závěru má lištu o šířce 11 mm, umožňující instalaci optického zaměřovače. Hlaveň má délku 20“ a většinou je bez mechanických mířidel, kterými ji však lze osadit dodatečně. Zbraň se nabízí celkem ve třech rážích: 22 LR a 22 WMR (model SPA 22) nebo 17 HMR (model SPA 17). Zásobník má standardně kapacitu 10 ran, lze však pořídit i zkrácenou verzi na 5 nábojů. Puška existuje v celé škále variant, které jsou k dispozici lovcům i rekreačním střelcům. Verze Standard se nabízí s dřevěnou (na výběr je ořechová i buková varianta) či černou plastovou pažbou. Verze Synthetic nabízí plastové pažby v různém barevném provedení: od základní černé (Black) nebo imitace dřeva (Wood) až po pestré kamuflážní vzory (Army Camo, Digi Camo, Mossy Oak, Snow Camo nebo Orange Blaze).  Taktické modely ATU a ATS mají speciální hliníkové šasi s teleskopickou pažbou a anatomicky tvarovanou pistolovou rukojetí, opatřené lištami Picatinny na 3., 6., a 9. hodině. Hlaveň verze ATU má karbonové pouzdro a úsťovou brzdu. U ATS je hlaveň standardní, na ústí opatřená závitem pro instalaci supresoru. Ekonomická varianta Tactical má standardní černou plastovou pažbu, na 6. hodině opatřenou lištou Picatinny, a hlaveň osazenou úsťovou brzdou. Varianty Ninja, které se nabízejí v provedení ATU, Standard a Harvest Moon, mají hlaveň s integrovaným tlumičem hluku, též v karbonovém pouzdře.

Samostatným modelem v rámci řady SPA je typ Scout SR. Tento typ je osazen podobnou pažbou, jako má kulovnice Steyr Scout. Zbraň má 20“ hlaveň se závitem na ústí, její plastová pažba má integrovanou lištu Picatinny na 12. hodině a komfortní gumovou botku, pod kterou je ukryt úložný prostor pro nůž pro přežití TSK (Tactical Survival Knife). Tento nůž lze případně buď pořídit zvlášť, nebo je u provedení Ultimate už dodán se zbraní. Scout SR se též nabízí ve všech třech rážích (22 LR, 22 WMR a 17 HMR), přičemž jeho pažba může mít jedno ze tří různých barevných provedení: Black, OD Green a Desert.

Nespornou výhodou opakovacích malorážek SPA je, že podle stávající legislativy k jejich nákupu stačí zbrojní průkaz příslušné skupiny, bez povolení k nákupu. Další zbraní, k jejímuž nabytí netřeba  povolení k nákupu je puška PAR223. Tato puška  typu AR-15 v ráži 223 Rem totiž není samonabíjecí, ale opakovací. Zbraň nemá plynový nástavec, ani trubici a její závěrová sestava se ovládá pomocí posuvného předpažbí (pump action). Na rozdíl od ostatních zbraní typu pump action, je však PAR223 vybavena vratnou pružinou, která sestavu závěru sama vrací zpět, takže fyzickou sílu je třeba použít pouze na posun sestavy závěru vzad. Po uvolnění se nosič závorníku, tlačen vratnou pružinou, sám vrátí zpět, závorník na jeho čele podá ze zásobníku nový náboj do nábojové komory a pak nábojovou komoru uzamkne stejně jako u polo-či plně automatické zbraně. Zbraň má dokonce záchyt závěru, takže disponuje i střeleckou pohotovostí. Jedná se tedy o jakýsi částečně samonabíjecí systém, ale z hlediska legislativy jde stále o opakovací zbraň, podléhající pouze ohlášení, navzdory tomu, že střelba z této zbraně je poměrně rychlá. Pušky PAR223 mají obě části pouzdra závěru a pevnou část předpažbí vyrobené z pevného hliníku. Vysoce kvalitní hlaveň, která se vyznačuje velkou přesností, je na ústí osazena dvoukomorovou úsťovou brzdou, zvyšující střelecký komfort. Teleskopická pažba má polohovatelnou lícnici a na liště picatinny, která se nachází na 12. hodině horní části pouzdra závěru a pevné části předpažbí, jsou nainstalována odnímatelná sklopná mechanická mířidla. PAR223 používá standardní zásobníky AR-15 a lze na ni rovněž naistalovat naprostou většinou doplňků určených pro pušky AR-15, kterých je na trhu celá škála. Puška se nabízí buď s 18“ (model Delta) nebo s 14,5“ hlavní (model Crusader).

Dalšími produkty, které firma ISSC nabízí, jsou špičkové tlumiče hluku (supresory) řady FD, určené pro pistole Glock, ráže 9x19, které se nasazují přímo na rám zbraně, nasunutím na lištu pro taktické příslušenství; zbraň tedy sama o sobě za účelem instalace supresoru nevyžaduje jakoukoliv úpravu, a dále supresorovou sadu Modular Suppressor Set 22/30, která obsahuje 3 velké a 6 malých modulárních tlumících prvků a 4 různé adaptéry pro nejrozšířenější druhy závitů na ústí hlavně pro ráže od .22 do 8 mm.

Uvedené supresory, stejně jako výše popsané malorážky SPA Ninja, však naše stávající legislativa zatím stále řadí do kategorie „A“, takže k jejich nabytí je nutné mít od PČR udělenou výjimku pro povolení k nákupu.

Zárukou kvality produktů ISSC je, že jsou z částí, vyrobených převážně v Rakousku, a v některých případech i z dílů vyrobených v Německu, Švýcarsku či Itálii, sestaveny ve výrobním závodě poblíž vesnice Andrichsfurt, které se nachází asi 70 km západně od Lince, nijak zvlášť daleko od české hranice. Všechny výrobky ISSC tedy (s výjimkou MK22, která je vyráběna v Německu) mohou hrdě nést nápis „Made in Austria“.