Thompson/Center

Firma vznikla v roce 1965, když nástrojařský výrobce K. W. Thompson Tool hledal nějaký lukrativní produkt pro výrobu. Čirou náhodou zrovna v té době hledal zbraňový konstruktér Warren Center výrobce pro svou pistoli Contender. Slovo dalo slovo, výrobní kapacity K.W. Thompson Tool se zvětšily a společnost Thompson / Center byla na světě.

O dva roky později byla vyrobena první pistole Contender, která zahájila neutuchající trend jednoranných loveckých a sportovních pistolí ve výkonných rážích.

Od uvedení pistole Contender na trh změnila firma Thompson /Center výrobní řadu několikrát. V roce 1970 vstoupila na nově vznikající trh zbraní na černý prach s puškou Hawken. Do té doby byly dostupnými zbraněmi na černý prach pouze zachovalé exempláře z dob minulých, kterých bylo velmi málo a jejichž cena byla díky tomu velmi vysoká. Puška Hawken byla první nově vyrobenou a cenově dostupnou zbraní na černý prach na americkém trhu a zároveň první z dlouhé řady předovek, nabízených od té doby firmou Thompson / Center. Za posledních patnáct let se z lovu předovkou stal velmi populární sport. Thompson / Center zařadil do výroby, kromě pušek s nostalgickým vzhledem zbraní z přelomu 18. A 19. Století, také moderní kulovnice vyrobené podle současných technologií a používajících zápalky 209 Magnum až 150 gránovou slož černého prachu nebo tablet pyrodexu. Ke zbraním na černý prach je rovněž nabízena široká škála příslušenství.

V současné době se firma zabývá rovněž výrobou opakovacích kulovnic Icon a Venture. Kulovnice se vyznačují jedinečnou přesností, dosahovanou díky unikátnímu vývrtu hlavně 5R.

Patří 2007 firma Thompson / Center společnosti Smith & Wesson Holding, Co.

Contender

Pistole Contender se již od roku 1967 stávají volbou seriózních lovců a sportovních střelců po celém světě. Reputaci si získala především díky verzatilitě, přesnosti a výkonu na delší vzdálenost. V současné době se nabízí nová generací zbraní Contender G2, které používají spoušťový mechanizmus z modelu Encore. Jednorannou zlamovací zbraň jednouché a spolehlivé koncepce, vyrobenou z moderních materiálů, lze pouhou výměnou hlavně a pažby změnit z pistole v kulovnici, malorážku či brokovnici. Zápalník lze snadno přepnout z polohy pro středový zápal do polohy pro zápal okrajový. Odpor spouště lze regulovat od 1,2 kg do 1,8 kg.

Pistole se nabízejí v následujících rážích:

  • s 12“ hlavní – 22 LR, 357 Magnum, 44 Magnum a 410 (broková)
  • s 14“ hlavní – 17 HMR, 22 LR, 22 Hornet, 204 Ruger, 223 Remington, 6,8 Remington, 7-30 Waters, 30-30 Winchester, 44 Magnum, 45/70 Government a 410 (broková)

V brokových hlavních ráže 410 lze používat náboje 45 Long Colt.

Zbraně jsou vyrobeny z uhlíkaté oceli, s černěným povrchem a ořechovou rukojetí a předbažbím. Mířidla jsou stavitelná. Varianta s brokovou hlavní má pevná mířidla, ventilovanou lištu a vyjímatelné zahrdlení. Verze v rážích 17 HMR, 30-30 Winchester a 44 Magnum existují i v provedení z nerez oceli s pryžovou rukojetí a předpažbím.

 

Kulovnice se nabízejí v následujících rážích: 17 HMR, 22 LR, 204 Ruger, 223 Remington, 6,8 Remington, 7-30 Waters, 30-30 Winchester a 45/70 Government. Zbraně mají 23“ hlaveň bez mechanických mířidel a nabízejí se buď v černěném provedení s ořechovou pažbou anebo (s výjimkou ráže 6,8 Remington) v nerezovém provedení s pryžovou pažbou. Vzhledem k absenci mířidel se počítá s montáží optického zaměřovače.

Encore

Řada Encore vychází z původní řady Contender. Kvůli výkonnějším rážím však bylo zesíleno pouzdro závěru a spoušťový mechanizmus byl rovněž zkonstruován odolnější. Tímto typem spoušťového ústrojí je vybaven i současný Contender G2.

Pistole jsou dodávány s 15“ hlavní v rážích 17 HMR, 22 LR, 204 Ruger, 22-250 Remington, 223 Remington, 243 Winchester, 270 Winchester, 30-06 Springfield, 308 Winchester, 7mm-08 Remington, 44 Magnum, 45/70 Government, 460 Smith & Wesson Magnum a 500 Smith & Wesson Magnum. Zbraně mají stavitelná mířidla. Dodává se i verze s 12“ brokovou hlavní v ráži 410, která má pevná mířidla a vyjímatelné zahrdlení. S výjimkou ráží 44 Magnum, 410, 45/70 Gov’t, 460 S&W a 500 S&W se pistole Encore ještě navíc nabízejí v provedení Pro Hunter s kanelovanou hlavní. Dalšími rážemi Pro Hunter jsou 30 TC, 308 Win. Weishuhn, 338 Federal a 460 S&W Weishuhn. Stejně jako Contender se Encore dodává buď v černěném provedení s ořechovou rukojetí a předpažbím anebo v nerezovém provedení s pryžovou rukojetí předpažbím.

Kulovnice mají hlaveň dlouhou 24“ nebo 26“ s mechanickými mířidly nebo bez nich. Dodávají se v černěním nebo nerezovém provedení. Pažby jsou buď z ořechového dřeva anebo kompozitníčerné či s kamuflážním povrchem REALTREE Hardwood HD. Nabízené ráže jsou: 17 HMR, 22 LR, 22 Hornet, 204 Ruger, 22-250 Remington, 223 Remington, 243 Winchester,25-06 Remington, 270 Winchester, 608 Remington, 280 Remington, 7 mm-08 Remington, 7 mm Remington Magnum, 30-06 Springfield, 308 Winchester, 300 Winchester Magnum, 375 H&H Magnum a 45/70 Government. Zbraň se dodává i v provedení Pro Hunter s pažbou Flex Tech a 28” kanelovanou hlavní bez mířidel (45/70 Government má 20” hlaveň Katahdin s dioptrickým hledím). Verze Pro Hunter existuje navíc ještě v rážích: 30 TC, 308 Marlin Exp., 338 Federal, 338 Winchester Magnum a 416 Rigby s 28“ hlavní bez mířidel nebo v rážích 460 S&W a 500 S&W s 20”hlavní s mířidly. Kromě malorážek navíc mohou být dodány všechny verze Pro Hunter s anatomickou pažbou s otvorem pro palec. Pro ráže 204 Ruger, 22-250 Remington, 223 Remington a 308 Winchester existuje i varianta Pro Hunter Predator s těžkou kanelovanou 14” hlavní bez mířidel s lištou pro montáž optiky.

Kromě pistolí a kulovnic se nabízí i provedení s brokovými hlavněmi 24“ a 26“v rážích 12/76 a 20/76 s hladkým i částečně drážkovaným vývrtem. Hlavně s hladkým vývrtem mají ventilovanou lištu a vyjímatelné zahrdlení. Hlavně s drážkovaným vývrtem, určené pro použití náboje s jednotnou střelou, mají mířidla se světlo-vodným vláknem nebo jsou zcela bez mířidel určeny pouze pro instalaci optického zaměřovače. I brokovnice jsou dodávány ve variantě Pro Hunter s 28“ hlavní s drážkovaným vývrtem bez mířidel s pažbou Flex tech. Zbraně mohou být v černěném nebo nerezovém provedení či v provedení s kamuflážním povrchem REALTREE Hardwood HD. Pažby mohou být ořechové či kompozitní černé nebo s kamuflážním povrchem REALTREE Hardwood HD.

I model Encore se vyrábí ve variantě na černý prach, nabíjené zepředu. Kulovnice má ráži 50, používá zápalku 209 a dodává se s 26“ hlavní se stavitelnými mířidly se světlo-vodným vláknem. Může být v černěném či nerezovém provedení a má buď ořechovou anebo černou kompozitní pažbu. Pažba může mít buď standardní tvar anebo může být anatomická s otvorem pro palec. Verze Pro Hunter má buď 28“ či 20“(Katahdin) kanelovanou hlaveň. Dodává se v černěném nebo nerezovém provedení s černou či kamuflážní, standardní či anatomickou pažbou FlexTech. Černěné provedení existuje i s ořechovou pažbou. Kulovnice se dodává i v provedení Endeavor a Pro Hunter XT se snadno vyjímatelným blokem se zátravkou Speed Breech XT. Díky bajonetovému závitu lze snadno vyjmout bez jakéhokoliv náčiní.

Zbraně na černý prach

Thompson / Center vyrábí zepředu nabíjené pušky na černý prach už od sedmdesátých let 20. století. Od té doby se firma vypracovala v tomto oboru mezi naprostou špičku. Předovky od Thompson / Center lze rozdělit do třech řad: moderní in-line předovky, moderní zbraně s křesadlovým zámkem a tradiční zbraně s perkusním a křesadlovým zámkem.

Impact je moderní předovkou ráže 50. Zlamovací závěr má vyjímatelný blok se zátravkou pro zápalky č. 209. Její 26“ hlaveň je osazena mířidly se světlo-vodným vláknem. Hledí je plně výškově a stranově stavitelné. Kompozitní pažba má odnímatelnou 1“ podložku botky, jejíž případné vyjmutí umožňuje zkrácení pažby pro střelce menšího vzrůstu. Povrchová úprava je černění. Kompozitní pažba je buď černá nebo s kamuflážním povrchem REALTREE Hardwood HD.

Northwest Explorer má rovněž ráži 50, ale má odklopný závěr s vyjímatelnou zátravkou pro perkusní zápalky č. 11. Hlaveň dlouhá 28“ je osazena mechanickými mířidly se stavitelným hledím. Kompozitní pažba je tvarována ve stylu Monte Carlo. Zbraň se nabízí buď černěná anebo s odolnou povrchovou úpravou Weather Shield, umožňující použití i v extrémních podmínkách. Pažba je buď černá nebo s kamuflážním povrchem REALTREE Hardwood HD.

Triumph má podobné znaky jako Impact. Též má ráži 50 a zlamovací závěr se zátravkou pro zápalky č. 209. Zátravka je však typu Speed Breech XT, takže lze vyjmout po pootočení o 90°pouhou rukou. Hlaveň dlouhá 28“ je osazena mechanickými mířidly se stavitelným hledím, vybaveními světlo-vodným vláknem. Kompozitní pažba je vybavena speciální botkou SIMS Limbsaver pro tlumení zpětného rázu. Zbraň se nabízí buď černěná anebo s odolnou povrchovou úpravou Weather Shield, umožňující použití i v extrémních podmínkách. Pažba je buď černá nebo s kamuflážním povrchem REALTREE Hardwood HD.

Omega nabízí 28“ dlouhou hlaveň a odklopný závěr podobně jako Northwest Explorer. Hlaveň je však nerezová a umožňuje použití dávky prachu o váze 150 gránů nebo tří tablet Pyrodexu, což výrazně zvyšuje účinný dostřel. Navíc používá zápalky č. 209. Pažba buď laminovaná nebo kompozitní a nabízí se buď ve standardním nebo anatomickém provedení s otvorem pro palec. Mířidla jsou osazena světlo-vodnými vlákny. Kompozitní pažba se nabízí v černém provedení nebo v kamuflážním provedení REALTREE Hardwood HD.

Jediným moderním modelem s křesadlovým zámkem je Fire Storm. Má ráži 50 a 26“ dlouhou hlaveň. Díky křesadlovému zámku si i navzdory černé kompozitní pažbě a moderním mířidlům se světlo-vodným vláknem zachovala tradiční vzhled. Nabízí se v černěném nebo nerezovém provedení.

Na druhou stranu, jediným opravdu tradičním nabízeným modelem je puška Hawken. Jde o zbraň v ráži 50, nabízenou buď s perkusním anebo křesadlovým zámkem, která má, díky dřevěné pažbě z výběrového amerického ořechu, osmihranné leskle černěné 28“ dlouhé hlavni, mosaznému lučíku s ostruhou, mosazné botce a dalších dílů, skutečně vzhled zbraně z počátku 19. století. Zbraň má ovšem moderní doplňky, jako např. spoušť s napínáčkem německého typu, mířidla s moderním stavitelným hledím nebo příprava pro montáž optického zaměřovače.

Kulovnice

Hlavní výrobní řadou opakovacích kulovnic Thompson / Center je řada Icon. Díky preciznímu zpracování a jedinečné přesnosti jsou tyto kulovnice srovnatelné s evropskou konkurencí, jako jsou např. kulovnice výrobců Steyr nebo Sauer. Zbraň používá klasický válcový odsuvný závěr typu Mauser, lapovaný se třemi uzamykacími ozuby a integrovaným krátkým vytahovačem a výstražníkem signalizující napnutí bicího ústrojí. Snadno vyjímatelná páka závěru Switchbolt má zdvih 60°. Dvoupolohová pojistka Bolt-Lok umožňuje bezpečnou manipulaci se závěrem při zajištěném spoušťovém ústrojí.Pouzdro závěru Integra Base s integrovanou lištou Weaver je pevně usazeno v pažbě pomocí hliníkového bloku IBS, ve kterém je pevně zaklesnuto třemi ozuby. Spoušť má stavitelný odpor od 1,6 kg do 2,3 kg. Hlaveň o délce 22“ až 24“ bez mechanických mířidel má díky jedinečné technologii vývrtu 5R pro běžnou loveckou zbraň takřka bezkonkurenční přesnost. Vývrt 5R má pět drážek se zaobleným přechodem mezi drážkou a polem. Navíc, díky lichému počtu drážek se vždy nachází pole naproti drážce. Je ve vývrtu 5R ve srovnání s hlavní s konvenčním vývrtem lépe usazená, má lepší plynotěsnost a její plášť se méně deformuje. Hlaveň se také lépe čistí. Thompson / Center garantuje přesnost pod 1 MOA. Kulovnice se nabízí v následujících provedeních:

Icon Classic má dřevěnou pažbu z ušlechtilého amerického ořechu nebo pažbu Ultrawood, což je laminát ořechového dřeva a dvou vrstev uhlíkatých vláken. Hlaveň o délce 24“ a pouzdro závěru mají povrchovou úpravu lesklým černěním. Kulovnice se dodává s nábojovou schránkou s odklopným dnem o kapacitě3 náboje. Nabízí se v rážích: 270 Winchester, 280 Remington, 30-06 Springfield, 300 Winchester Magnum, 7 mm Remington Magnum a 338 Winchester Magnum.

Icon Precision Hunter je zbraň určená pro lov na delší vzdálenost. Těžká 22“ dlouhá hlaveň a pouzdro závěru mají leskle černěnou povrchovou úpravu. Pažba typu Varmint je vyrobena z laminovaného tvrdého dřeva. Kulovnice má odnímatelný zásobník s kapacitou 3 náboje. Nabízí se v rážích 204 Ruger, 223 Remington, 22-250 Remington, 243 Winchester, 6,5 Creedmore a 308 Winchester.

Icon Weather Shield je kulovnice s 24“ hlavní určená do extrémních podmínek. Má hlaveň a pouzdro závěru s ochranným povrchem Weather Shield a kompozitní pažbu od firmy Hogue, která může být buď černá anebo s kamuflážním povrchem REALTREE Hardwood HD. Dodává se s odnímatelným zásobníkem s kapacitou3 náboje. Nabízí se v následujících rážích: 22-250 Remington, 243 Winchester, 6,5 Creedmore, 270 Winchester, 30 TC, 308 Winchester, 30-06 Springfield, 300 Winchester Magnum.

Icon Warlord je odstřelovačskou puškou určenou pro ozbrojené složky. Má těžkou 22“ kanelovanou hlaveň se zahloubením terčového typu a kompozitní pažbu Manners se stavitelnou lícnící. Pouzdro závěru má integrovanou lištu Picatinny a závěr je rovněž kanelován. Hlaveň a pouzdro závěru mají matnou povrchovou úpravu Weather Shield, pažba je černá. Dodává se pouze v ráži 308 Winchester s odnímatelným zásobníkem na 5 nebo 10 ran. Připravuje se varianta v ráži 338 Lapua Magnum.

Kromě kulovnic řady Icon Thompson / Center nabízí i ekonomickou variantu nazvanou Venture, která se díky stejné hlavni s vývrtem 5R vyznačuje i stejnou přesností jako Icon. Venture je cenově dostupnou kulovnicí, která však svými parametry uspokojí i náročného střelce. Má 24“ palcovou hlaveň se zahloubením a černou kompozitní pažbu s vsazenými panely hmatníků na předpažbí a pistolové rukojeti. Povrchová úprava pouzdra závěru a hlavně je černění, závěr je ošetřen povrchovou úpravou Melonite. Kulovnice má odnímatelný zásobník s kapacitou 3 náboje a dodává se v následujících rážích: 204 Ruger, 22-250 Remington, 223 Remington, 243 Winchester, 25-06 Remington, 270 Winchester, 280 Remington, 7mm-08 Remington, 7 mm Remington Magnum, 30 TC, 308 Winchester, 30-06 Springfield, 300 Winchester Magnum a 338 Winchester Magnum. I tato kulovnice má výrobcem garantovanou přesnost pod 1 MOA.

Malorážky

Thompson / Center vyrábí dva typy pušek v ráži 22 LR. Jde o jednoranné zlamovací pušky Hot Shot ve stylu kulovnic Encore a samonabíjecí model R-55.

Hot Shot jsou jednoduché malorážky v ráži 22LR s 19“ dlouhou hlavní, osazenou mechanickými mířidly s dioptrickým hledím a kompozitní pažbou určené zejména pro mládež. Povrchová úprava kovových částí je černění. Kompozitní pažba se nabízí buď černá anebo se zeleným či růžovým kamuflážním povrchem REALTREE AP.

Model R-55 je naproti tomu seriózní samonabíjecí malorážkou v mnoha ohledech překonávající konkurenční produkty firem. Zbraň se vyznačuje dokonalým zpracováním a díky kvalitní hlavni i špičkovou přesností. Má 20“ dlouhou hlaveň sportovního typu, osazenou mechanickými mířidly se stavitelným hledím. Na pušku lze nainstalovat zaměřovací dalekohled. Vyjímatelný zásobník má kapacitu 5 nebo 10 ran. V provedení Sporter se nabízí s laminovanou pažbou a černěným pouzdrem závěru a hlavní. Provedení Weather, určené do extrémních podmínek, je v nerezu a má kompozitní pažbu s úložným prostorem pro rezervní zásobník pod odklopnou botkou.

Prodej v ČR

Na všechny modely značky T/C je poskytována standardní záruční lhůta v délce dvou let. Zbraně jsou dodávány v kartonové krabici s originálním a českým návodem.

© 1991 - 2020 Banzai s.r.o., Všechna práva vyhrazena

WebAdmin FrogZone.CZ s.r.o.