Smith & Wesson - Pistole

Na počátku minulého století, kdy začal výrobní boom samonabíjecích pistolí, se i Smith & Wesson pustil do tohoto segmentu. Od roku 1913 nabízel kompaktní samonabíjecí pistoli jednoduché koncepce, používající vlastní náboj 35 S&W. Později, ve 20. a 30. letech, se nabízela její modernizovaná verze už ve standardní ráži 32 ACP. Tato zbraň se vyráběla až do roku 1936.

Malorážkové pistole

Po delší pauze ve výrobě pistolí se firma Smith & Wesson opět dala na výrobu samonabíjecích pistolí až v polovině 50 let. V té době začala pracovat na konstrukci samonabíjecí pistole služebního typu s dvojčinným spoušťovým mechanizmem a také na pistoli terčového typu v ráži 22 LR. Podobných pistolí od amerických výrobců bylo tehdy na trhu velmi málo. Kraloval Colt se svým modelem Woodsman a populární byly i pistole firmy High Standard, ale nabídka byla jinak velmi omezena. Tenkrát vznikl „Model 41“. Kvalitně zpracovaná pistole v ráži 22 LR s neuzamčeným dynamickým závěrem, se zásobníkem na 10 ran, se stavitelným hledím, leskle černěným povrchem a anatomicky tvarovanými dřevěnými střenkami. Model se nabízí dodnes v provedení s 5 ½“ a 7“ hlavní. Pistole byla používána i soutěžními střeleckými týmy ozbrojených sil USA. Kromě standardního provedení ještě existovala verze v ráži 22 Short a taky levnější, zjednodušený „Model 46“, který byl přijat, coby tréninková zbraň, i do výzbroje armády, námořnictva i letectva USA. Na začátku sedmdesátých let Smith & Wesson nabízel i jednoduchou kompaktní pistoli v ráži 22 LR „Model 61 Pocket Escort“, určenou pro sebeobranu. Koncem osmdesátých let Smith & Wesson uvedl na trh malorážkovou pistoli „Model 422“. Jednalo se o nenáročnou zbraň s rámem z hliníkové slitiny, neuzamčeným dynamickým závěrem, jednočinnou spouští, přímoběžným zápalníkem a zásobníkem na 10 ran, s délkou hlavně 4 ½“ a 6“, s pevným či stavitelným hledím. Později se objevila na trhu její verze s nerezovým závěrem a světle eloxovaným rámem„Model 622“ a v roce 1990 její celonerezová varianta „Model 2206“. Od roku 1992 se tyto pistole dodávaly se zásobníkem na 12 nábojů. Zbraně se vyráběly až do roku 1997. Od roku 1990 se rovněž nabízela jejich kompaktní varianta, určená pro skryté nošení a sebe obranu pod názvem „Model 2214“. Pistole měla 3“, hlaveň, pevná mířidla, rám z hliníkové slitiny, matně černěný povrch a zásobník na 8 ran. V omezeném množství se nabízela i s poniklovaným závěrem. Verze se světle eloxovaným rámem a nerezovým závěrem se nazývala „Model 2213“. Oba modely se vyráběly do roku 1999. Současným ekonomickým modelem sportovní a tréninkové pistole, který je nástupcem modelů 422/622/2206, je „Model 22A“. Jedná se o pistoli s rámem vyrobeným z hliníkové slitiny, neuzamčeným dynamickým závěrem, nerezovou hlavní a závěrem, jednočinnou spouští a zásobníkem na 10 ran. Zbraň má nadhlavňovou lištu se stavitelným hledím a montážním rozhraním Weaver, umožňujícím instalaci optiky. Dodává se buď se standardní hlavní, o délce 4“, 5 ½“ a 7“ anebo s těžkou 5,5“ hlavní. Střenky neoprenové, anatomické neoprenové nebo anatomické dřevěné se liší podle provedení zbraně. Povrchová úprava může být matně černěná, dvou tónová nebo s kamufláží RealTree. Od roku 1997 do roku 2007 se nabízela i celonerezová varianta „Model 22S“. Tato verze však už nyní v nabídce nefiguruje.

Pistole na náboj se středovým zápalem

Jak již bylo zmíněno výše, další cestou, kterou se firma Smith & Wesson v padesátých letech vydala, byly služební pistole s dvojčinným spoušťovým mechanizmem a uzamčeným závěrem. První pistolí tohoto typu byl „Model 39“. Tato zbraň v ráži 9 mm Para, se 4“ hlavní a zásobníkem na 8 nábojů byla první americkou sériově vyráběnou pistolí s dvojčinným spoušťovým ústrojím vůbec. Zbraň měla uzamčený závěr s vertikálním pohybem hlavně, s uzamčením provedeným zapadnutím uzamykacích ozubů na hlavni do vybrání v závěru a manuální pojistku umístěnou na závěru. První verze měla ocelový rám, pozdější a rozšířenější provedení mělo rám z hliníkové slitiny. Pistole zaznamenala velký komerční úspěch. Vyráběla se až do roku 1983. I když byla původně zkonstruována jako armádní služební zbraň, do výzbroje amerických ozbrojených sil ve větší míře zavedena nebyla. Byla však zavedena u mnoha policejních útvarů na státní a lokální úrovni. Nejznámějšími uživateli byly policie států Connecticut a Illinois. V omezeném množství byla zavedena u námořnictva jako zbraň pro velící důstojníky speciálních útvarů během války ve Vietnamu. Její upravená verze s tlumičem zvuku byla zařazena do výzbroje Navy SEALs pod označením Mk. 22 Mod. 0. Zbraň byla vybavena zámkem závěru, který umožňoval v případě potřeby zcela nehlučný výstřel. Během války ve Vietnamu byla tato zbraň u speciálních jednotek velmi oblíbena. Později byla vyvinuta i její verze s dvouřadým zásobníkem na 14 nábojů. Z této verze vznikl „Model 59“, který je považován za první americkou pistoli s velkokapacitním zásobníkem. Model y 39 a 59 jsou označovány jako 1. generace služebních pistolí Smith & Wesson. Zmodernizováním těchto pistolí koncem 70. let vznikla 2. Generace. Modely 439 a 459 měly rám z hliníkové slitiny, rozšířenější provedení mělo stavitelné hledí a poslední verze byly dodávány i s hranatým lučíkem. Model 459 byl přijat do výzbroje FBI. Toto provedení se lišilo matně černěným povrchem a střenkami z plastu odolného proti nárazům. Modely 539 a 559 měly ocelový rám a vyráběly se pouze do roku 1983. Modely 639 a 659měly závěr i rám vyrobený z nerezové oceli. Ve 2. generaci se objevil i kompaktní „Model 469“, zbraň s 3 ½“ hlavní, rámem z hliníkové slitiny, dvouřadým zásobníkem na 12 ran a kohoutem bez palečníku. Její obdoba vyrobená z nerez oceli se označovala „Model 669“. V řadě pistolí 2. generace se objevil i „Model 645“, zbraň v ráži 45 ACP s velkým rámem, 5“ palcovou hlavní a jednořadým zásobníkem na 8 ran. 2. generace pistolí Smith & Wesson, s výjimkou modelů 539 a 559, které se přestaly vyrábět v roce 1983, se vyráběla až do roku 1988. O rok později byla nahrazena generací 3.

Kromě služebních typů, vznikly z modelu 39 rovněž i sportovní pistole, označené „Model 52“. První byl „Model 52-A“, zbraň používající speciální náboj 38 AMU. Jednalo se o pistoli se 4“ hlavní a stranově stavitelným hledím, kterou v první polovině 60 let používal soutěžní střelecký tým U. S. Army. Z tohoto modelu pak vznikla seriózní terčová pistole „Model 52“, zbraň s 5“ hlavní a plně stavitelným hledím. Měla ráži 38 Special, ale kvůli rozměrům zásobníku, s ohledem na rozměry rukojeti, používal pouze terčové náboje Wad Cutter. Dodávala se s jednočinným i dvojčinným spoušťovým mechanizmem a vyráběla se až do roku 1993. Její současná verze, ovšem už v ráži 9 mm Para se zásobníkem na 9 nábojů, je označena „Model 952“, je vyráběna zakázkovou dílnou Performance Center dodnes.

11. dubna 1986 došlo v Miami k přestřelce mezi osmi agenty FBI a lupiči, ozbrojenými automatickou zbraní ráže 5,56 mm a opakovací brokovnicí ráže 12. Výsledek: oba lupiči mrtví, ale s nimi i dva agenti FBI. Pět dalších agentů v přestřelce utrpělo různě těžká zranění. Agenti FBI ozbrojeni služebními revolvery ráže 357 Magnum (avšak s tehdy standardními služebními náboji 38 Special +P) a pistolemi ráže 9 mm nebyli schopni včas zločince zneškodnit i přesto, že jim mnoha zásahy způsobili zranění traumatického rázu. Soudní pitva navíc prokázala, že oba lupiči nebyli v době přestřelky pod vlivem alkoholu ani žádných jiných psychotropních látek. Bylo třeba nalézt pistoli s nábojem, co má nejen větší zastavující účinek, ale i vysokou průbojnost. Krátce nato, kdy se na trhu rozšířil náboj 10 mm Auto (který sice existoval už od roku 1984, ale na trhu pro něj byly prakticky jen dvě pistole), uvedl Smith & Wesson na trh zbraně v této ráži a s nimi i 3. generaci pistolí. Tato generace zahrnuje širokou škálu zbraní, vyrobených z moderních materiálů a mající oproti předchozí generaci různé úpravy, např. zásobníkovou pojistkou (zbraň s vyjmutým zásobníkem není střelbyschopná), mířidla typu Novak, u modelu 59 vzrostla kapacita zásobníku na 15 ran, model 39 má kompaktní rozměry, většina provedení má oboustrannou pojistku, byly přidány i varianty s jiným pojistným a spoušťovým ústrojím apod. Většina zbraní 3. generace měla zpočátku hranatý lučík, později byly dodávány se zaobleným lučíkem, který díky rovné přední straně s drážkami umožňoval opření ukazováčku druhé ruky při úchytu obouruč, stejně jako dřívější lučík hranatý. Zbraně této generace mají označení v kódu o čtyřech číslicích. Klíč ke kódu je následující:

První dvě číslice označují ráži a u 9 mm i druh zásobníku:

- 39: 9 mm s jednořadým zásobníkem na 8 nábojů

- 59: 9 mm s dvouřadým zásobníkem na 15 nábojů

- 69: 9 mm s dvouřadým zásobníkem na 12 nábojů

- 10: 10 mm Auto - 40: 40 S&W - 45: 45 ACP

- 35: 356 TSW

Třetí číslice udává rozměry modelu a druh spoušťového a pojistného ústrojí:

- 0: standardní provedení

- 1: kompaktní provedení

- 2: standardní model s vypouštěcí pákou kohoutu

- 3: kompaktní model s vypouštěcí pákou kohoutu

- 4: standardní model se spoušťovým mechanizmem DAO

- 5: kompaktní model se spoušťovým mechanizmem DAO

- 6: model s nestandardní délkou hlavně

- 7: model s nestandardní délkou hlavně a vypouštěcí pákou kohoutu

- 8: model s nestandardní délkou hlavně a spoušťovým mechanizmem DAO

Čtvrtá číslice udává druh materiálu:

- 3: rám z hliníkové slitiny a závěr z nerez oceli

- 4: rám z hliníkové slitiny a závěr z uhlíkaté oceli

- 5: rám i závěr z uhlíkaté oceli

- 6: rám i závěr z nerez oceli

- 7: rám z nerez oceli a závěr z uhlíkaté oceli

 

Z pistolí v ráži 10 mm Auto Smith & Wesson nabízel „modely 1006 a 1026“ s 5“ hlavní, které vycházely z pistole M645, a dále „modely 1066, 1076 a 1086“ s hlavní zkrácenou na 4 ¼“ palce a kohoutem bez palečníku. Všechny měly rám i závěr vyrobený z nerez oceli a jednořadý zásobník na 9 ran. Model 1076 byl přijat do výzbroje FBI, avšak tato úprava se lišila absencí zásobníkové pojistky (zbraň byla střelbyschopná i s vyjmutým zásobníkem), modifikovaným hledím a spouští a pryžovými střenkami od firmy Pachmayr. Pro tuto úpravu i existovaly i zásobníky na 11 a 15 ran. Tato řada zbraní se vyráběla až do roku 1993.

Nejvíce rozšířenými se pochopitelně staly řady modelů v ráži 9 mm Para. Nejpopulárnější řada 59 se sestávala z „modelů 5903, 5904, 5905, 5906, 5924, 5926, 5943, 5944 a 5946“. Zbraně měly 4“ hlaveň a zásobník na 15 nábojů. Nejoblíbenějším se stal model 5906. Toto provedení s rámem i závěrem z nerez oceli a oboustrannou pojistkou se stalo rozšířeným služebním modelem, zavedeným u mnoha ozbrojených sborů, např. u Královské kanadské jízdní policie. Kromě standardních mířidel s hledím Novak se nabízely i provedení se stavitelným hledím či nočními tritiovými mířidly. V roce 2000 byla v omezeném množství uvedena na trh verze „Super 9“. Jednalo se variantu modelu 5906 s 5“ hlavní, jednočinným spoušťovým mechanizmem a sadou tří výměnných hlavní pro ráže 9 mm Para, 9x21 a 356 TSW. Existovalo i vojenské provedení M5906M, které mělo speciální odolnou černou povrchovou úpravu Melonite, v rámu bylo poutko na řemen a oboustranná páčka pojistky na závěru fungovala pouze jako vypouštěcí páka kohoutu. Tato varianta se nabízela pouze v roce 2001 a není známo, zda byla zavedena u nějakého ozbrojeného sboru. Některé modely z řady 59 byly nabízeny i v provedení TSW (Tactical Smith & Wesson), tj. s rámem osazeným kolejnicí pro instalaci taktických doplňků, jako je taktická svítilna nebo laserový značkovač. Jednalo se o modely 5903TSW, 5906TSW, 5943TSW a 5946 TSW. Existovalo i speciální provedení s 5“ hlavní pro střelbu soutěží PPC, vyráběné zakázkovou dílnou Performance Center.

Provedení s jednořadým zásobníkem na 8 ran -řada 39, se vyráběla v provedení Full Size (tedy se 4“ hlavní), jen velmi krátce. Zbraně nesly označení „Model 3904 a 3906“ a dodávaly se i se stavitelným hledím. Nabízely se jen do roku 1990. Daleko většího rozšíření se dočkalo kompaktní provedení - „modely 3913, 3914, 3953 a 3954“. Hlaveň byla zkrácena na 3 ½“ a zkrácena byla i rukojeť a kohout neměl palečník. Kapacita zásobníku však zůstala 8 ran. Existovalo i dámské provedení Lady Smith M3913LS, které mělo jinak profilovaný rám a zaoblené hrany. Identické modely jako Lady Smith, avšak bez nápisu „Lady Smith“ se označovaly „Model 3913NL a 3914NL“. Verze opatřené kolejnicí pro taktické doplňky se označovaly „Model 3913TSW a 3953TSW“. Model 3913 byl zaveden u New York Police Department.

Kompaktní pistole s dvouřadým 12 ranovým zásobníkem náležely do řady 39. Měly 3 ½“ dlouhou hlaveň a kohout bez palečníku. Nabízely se ve variantách „6904, 6906, 6924, 6926, 6944 a 6946“

Když FBI zavedl model 1076 a náboj 10 mm Auto, ve zbraních používal náboj s nižším plněním, aby dosáhl nižšího zpětného rázu, který byl u pistole s relativně krátkou hlavní, jako byl model 1076, žádoucí zejména proto, aby zbraň mohly používat i agenti ženského pohlaví.

Menší prachová náplň ale nevyžadovala tak dlouhou nábojnici. Navíc, zkrácením nábojnice náboje 10 mm Auto by vznikl náboj, na který by bylo možné snadno adaptovat většinu současných typů služebních zbraní v ráži 9 mm Para. V roce 1990 tak vznikl náboj 40 S&W. Brzy se tento náboj stal u ozbrojených zborů ve Spojených státech velmi oblíbeným a u některých zcela vytlačil do té doby používaný náboj 9 mm Para. I když jinde ve světě takové popularity nedosáhl, stal se oblíbeným mezi střelci IPSC. První pistolí v této ráži, vůbec uvedenou na trh, byl „Model 4006“. V podstatě se jednalo o model 5906 adaptovaný na nový náboj. Pistole se vzhledově od M5906 téměř neliší. Má stejně dlouhou délku hlavně 4“, ale kapacita zásobníku s náboji větší ráže je 11 ran. Rovněž se nabízela se stavitelným hledím a nočními mířidly. Další variantami byly „modely 4003, 4004, 4026, 4043, 4044 a 4046“. Modely opatřené lištou pro instalaci taktický doplňků se označují „4003TSW, 4006TSW, 4043TSW a 4046TSW. Model 4006 je zaveden u mnoha ozbrojených sborů, například California Highway Patrol.

Kompaktní pistole v ráži 40 S&W se zásobníkem na 8 ran „modely 4013, 4014, 4053 a 4054“ s 3 ½“ hlavní a kohoutem bez palečníku se vzhledově vůbec neliší od svých 9 mm protějšků řady 39. Varianty s lištou pro instalaci taktických doplňků se označují “ 4013TSW, 4053TSW a 4056TSW“. Ty ovšem mají dvouřadý zásobník na 9 ran. V roce 2003 firma Smith & Wesson uvedla na trh „Model 4040PD Airlite“. Jedná se o malou kompaktní pistoli, vycházející z modelu 4013, ale mající rám vyrobený ze skandiové slitiny, hlaveň dlouhou 3 ½, závěrem z uhlíkaté oceli, ale nerezovou hlavní a kohoutem bez palečníku. Zásobník je na 7 ran.

Už od modelu 645 firma Smith & Wesson nabízí pistole s dvojčinným spoušťovým mechanizmem. U 3. generace pistolí to byl především „Model 4506“, který je v podstatě mírně upravenou verzí předchozího modelu 645. Zbraň s rámem i závěrem vyrobeným z nerez oceli má 5“ hlaveň a jednořadý zásobník na 8 ran. Dodávala se s pevným i se stavitelným hledím. Model 4506 byl zaveden u LAPD. Dalšími variantami této zbraně byly modely „4505, 4526 a 4546“. Ty se však vyráběly pouze v roce 1991. Kompaktními verzemi v ráži 45 ACP, s hlavní dlouhou 3 ¾“, s rámem a závěrem z nerez oceli, kohoutem bez palečníku a zásobníkem na 7 nábojů byly modely „4516, 4536 a 4556“. Model 4516 používala např. U. S. Marshals Service. Varianty s rámem z hliníkové slitiny a lištou pro instalaci taktických doplňků se označovaly „4513TSW a 4553TSW. Pistole, co měly standardní rám z modelu 4506 s 8 ranovým zásobníkem, ale hlaveň zkrácenou na délku 4 ¼“, se označovaly „model 4566, 4567, 4576 a 4586. Verze s lištou pro instalaci taktických doplňků se označovaly „model 4563TSW, 4566TSW, 4583TSW a 4586TSW“.

V roce 1993 vyrobila zakázková dílna Perfomance Center omezené množství pistolí, používajících tehdy nový soutěžní náboj 356 TSW (Team Smith & Wesson). Nejznámější je „Model 3566“. Zbraň má závěr i rám vyrobený z nerez oceli, 5“ speciální soutěžní hlaveň, sportovní stavitelné hledí, jednočinnou seřiditelnou spoušť a zásobník na 15 ran. Zbraň se vyznačuje speciální kombinovanou povrchovou úpravou. Objevila se i verze s 4 ¼ hlavní nebo kompaktní verze s 3/2“ hlavní a 12 ranovým zásobníkem.

V roce 1992 uvedl Smith & Wesson na trh pistole tzv. Value Series. Jednalo se o zjednodušené, nenáročné verze modelů 5904 a 4004. Označovaly se „Model 915“ a „Model 411“. Stejně jako oba hlavní výrobní modely, měly tyto zbraně hlaveň dlouhou 4“, rám z lehké hliníkové slitiny a závěr z uhlíkaté oceli, ráži 9 mm Para respektive 40 S&W, zásobník na 15 respektive na 11 ran a matně černou povrchovou úpravu. Lišily se však jednostrannou pojistkou a jednodušším hledím, místo hledí typu Novak. V roce 1995 byly provedeny úpravy vzhledu; závěr dostal hranatější profil a zjednodušená mířidla dostala jiný tvar. Takto upravené pistole dostaly označení „Model 910 a 410“ a nabízely se i s nerezovým závěrem a světle eloxovaným rámem. Krátkodobě se nabízela varianta „Model 909“ s jednořadovým zásobníkem na 9 ran. Nevyráběla se však v nerezovém provedení. Do Value Series také přibyly i kompaktní modely „908“ a „457“, které byly podobně zjednodušenou variantou modelů 3913 a 4513. Měly ráži 9 mm Para respektive 45 ACP, hlaveň dlouhou 3 ½“ respektive 3 ¾“ a zásobník na 8 respektive 7 ran. I tyto modely se nabízely také v nerezovém provedení.

Poslední řadou klasických pistolí S&W je řada Chief Special. Jde o malé kompaktní pistole s rámem vyrobeným z hliníkové slitiny a závěrem z uhlíkaté nebo nerez oceli a zásobníkem na 7 nábojů. Modely „CS9“ a „CS40“ v ráži 9 mm Para respektive 40 S&W mají hlaveň dlouhou 3“. O něco větší „Model CS45“ v ráži 45 ACP má 3 ½“ hlaveň.

S&W v současné době už bohužel žádné své klasické dvojčinné pistole po více než 50 letech výroby ve standardní nabídce nemá. Přetrvávají už jen dodávky ozbrojeným složkám a omezené počty kusů v nadstandardních provedeních vyrábí už jen zakázková dílna Performance Center.

 

 

 

Pistole s polymerovým rámem

V roce 1994 firma S&W přišla na trh se svou první pistolí s polymerovým rámem, nazvanou Sigma. Zbraň byla určena jako přímá konkurence pistolím Glock a měla i stejnou koncepci. Jednalo se o zbraň s polymerovým rámem a závěrem z uhlíkaté oceli, s uzamčeným závěrem s vertikálním pohybem hlavně s uzamčením hlavně provedeným zapadnutím bloku nábojové komory do výhozného okénka závěru, s pouze dvojčinným spoušťovým ústrojím s částečně předepnutým zápalníkem s absencí jakékoliv vnější manuální pojistky (podobné řešení jako konkurenční Glock). Prvním modelem z řady Sigma byl „Model SW9F“. Zbraň měla 4 ¼“ hlaveň, ráži 9 mm Para a zásobník na 17 nábojů. Varianta v ráži 40 S&W – „Model SW40F“ měla zásobník na 15 nábojů. Kompaktní varianty s hlavní dlouhou 4“ a zásobníkem na 16 nábojů v ráži 9 mm Para nebo 14 nábojů v ráži 40 S&W se označovaly „Model SW9C a SW40C“. Varianta s nerezovým závěrem se označovala „Model SW9V“ respektive „Model SW40V“. Tyto modely se dodávaly i s šedě zbarveným rámem. Existovalo i velmi omezené množství modelu „SW357V“ v ráži 357 SIG. Jednu dobu se nabízela i zjednodušená zmenšená varianta v ráži 9 mm Para a jednořadým zásobníkem na 7 ran, označená „Model SW9M“ a podobná, ještě menší pistole v ráži 380 ACP „Model SW380“ s 3“ a zásobníkem na 6 nábojů. V roce 1998 skončila výroba modelu Full Size a subkompaktních variant. Kompaktní model byl zdokonalen a stal jedinou verzí řady Sigma. Tato řada se nazývá Sigma Enhanced. Došlo ke kosmetickým úpravám na rámu: rukojeť dostala zdrsnění po celém obvodu a přední část drážky pro instalaci taktických doplňků. Závěr je z nerez oceli, stejně tak i hlaveň, a má černou povrchovou úpravu Melonite. Tento vylepšený model se označoval „SW9E“ respektive „SW40E“ anebo „SW9VE respektive „SW40VE“, pokud byl bez povrchové úpravy Melonite. Nabízely se i varianty se zeleně zbarveným rámem „SW9G a SW9GVE“ respektive „SW40G a SW40GVE“. V limitovaném množství byla vyrobena varianta „SW40P“. Tato pistole řady Enhanced v ráži 40 S&W má nižší výhozní okénko a upravený vytahovač. Nerezový závěr má povrchovou úpravu Melonite, avšak navíc má leštěné boky. V současné době se nabízejí pouze modely SW9VE a „SV9VE Allied Forces Model“ (současné označení modelu SW9E), které ve velkém množství odebírá United States Army Security Assistance Command (USASAC), které s nimi vyzbrojuje Afgánskou národní policii a pohraniční stráž.

Koncem devadesátých let uzavřela firma S&W smlouvu o spolupráci s německým výrobcem Walther GmBH. Výsledkem této spolupráce bylo, že S&W na americkém trhu prodávala vlastní verzi pistole Walther P99, nazvanou SW99 a Walther na evropských trzích zase nabízel vlastní verzi revolveru S&W M66, nazvanou R99. Černý polymerový rám pistole a spoušťový mechanizmus byl vyráběn v Německu. S&W vyráběl hlavně a závěry a zbraně kompletoval. Pistole se, až na vzhled, v podstatě jinak vůbec nelišila od P99. Jednalo se o pistoli služebního typu s polymerovým rámem a závěrem z uhlíkaté oceli, 4“ hlavní s uzamčeným závěrem s uzamčením provedením zapadnutím bloku nábojové komory do výhozného okénka, dvojčinným spoušťovým mechanizmem s přímoběžným zápalníkem s možností vypuštění nataženého bicího ústrojí. Zbraň se navíc dodávala se třemi výměnnými hřbety rukojeti, pro úpravu úchopu pro větší nebo menší ruku. Pistole se nabízela v rážích 9 mm Para se zásobníkem na 16 ran a 40 S&W se zásobníkem na 12 ran. Zbraně byly zavedeny např. u New Jersey State Police. Později se objevila na trhu kompaktní verze s 3 ½“ hlavní a taky varianta v ráži 45 ACP s hlavní dlouhou 4 ½“. Posléze byly tyto pistole nahrazeny verzí se spoušťovým mechanizmem DAO a nerezovým závěrem s povrchovou úpravou Melonite , označenou SW990L . Omezený počet těchto pistolí v ráži 357 SIG testovala INS, avšak není známo, zda byly zařazeny do výzbroje. Pistole se přestala vyrábět v roce 2004.

Hlavním výrobním typem pistole v současnosti je řada M&P. Opět se jedná se o pistoli služebního typu s polymerovým rámem. Závěr z nerezové oceli má vysoce odolnou černou povrchovou úpravu Melonite. Pistole má uzamčený závěr s vertikálním pohybem hlavně a uzamčením provedeným zapadnutím bloku nábojové komory do výhozného okénka. Pouze dvojčinný spoušťový mechanizmus s přímoběžným zápalníkem je s částečně předepnutým bicím ústrojím. Zbraň standardně není vybavena manuální pojistkou, všechny pojistné mechanizmy jsou vnitřní, automatické. Mířidla jsou pevná, tříbodová. Černý polymerový rám má rukojeť se třemi výměnnými hřbety pro úpravu úchopu pro větší nebo menší ruku. Pistole se nabízí v rážích 9 mm Para, 40 S&W, 357 SIG a 45 ACP. Modely M&P9, M&P40 a M&P357 mají v provedení Full Size délku hlavně 4 ¼“a zásobník na 17 ran (9mm) nebo 15 ran (40 S&W a 357 SIG). Existuje ještě provedení M&P9L a M&P9 Pro s délkou hlavně 5“. Kompaktní provedení M&P9c, M&P40c a M&P357c má hlaveň dlouhou 3 ½“ a kapacitu zásobníku 12 ran (9 mm) nebo 10 ran (40 S&W a 357 SIG). Varianta M&P45 se dodává ve třech provedeních: Full Size se 4 ½“ hlavní a 10 ranovým zásobníkem, Mid size se 4“ hlavní a 10 ranovým zásobníkem a Compact se 4“ hlavní a zásobníkem na 8 ran. Rámy modelů Full Size a Mid size se dodávají též v hnědém provedení. Všechny varianty pistolí řady M&P se mohou na přání dodat s oboustrannou manuální pojistkou, se zásobníkovou pojistkou či s nočními tritiovými mířidly. Pistole řady M&P, ač se nabízejí poměrně krátkou dobu, dokázaly na americkém policejním trhu již částečně vytlačit svého největšího konkurenta, pistole Glock. Byly zavedeny už u mnoha místních, státních i vládních útvarů, zaznamenaly i exportní úspěchy u policií v Latinské Americe, Austrálii i Evropě a v současné době se o pistoli M&P dokonce hovoří jako o horkém kandidátovi pro novou pistoli amerických ozbrojených sil, která má v blízké budoucnosti nahradit dosud používané typy M9 (Beretta M92).

Pistole SW1911

Na přelomu tisíciletí zařadila firma S&W do svého výrobního programu standardně rovněž pistole M1911 a zařadila se tak mezi m noho dalších výrobců, kteří tento nesmrtelný model nabízejí. Prvním počinkem byly pistole označené Model 945, které byly vyráběny zakázkovou dílnou Performance Center už od roku 1998. I když tyto zbraně měly od klasického typu M1911 poněkud odlišný tvar, měly stejné charakteristické rysy. Pistole se vyráběla ve více provedeních, které se lišily rozměry, materiálem rámu, povrchovou úpravou, ráží i druhem mířidel. Vždy se ale jednalo se o pistoli s nerezovým závěrem, jednočinným spoušťovým mechanizmem, pojistkou umístěnou na rámu a dlaňovou pojistkou na hřbetu rukojeti. Zbraně se vyznačují mimořádně dobrým řemeslným zpracováním. Od roku 2003 se nabízejí pistole M1911 standardního designu už v běžné produkci. Zbraně nesou označení SW1911 a vyrábějí se v mnoha provedeních. Jsou to pistole běžné koncepce M1911. Mají ráži 45 ACP, uzamčený závěr vertikálním pohybem hlavně s uzamykacími ozuby nahoře na hlavni, které zapadnou do vybrání v závěru, jednočinný spoušťový mechanizmus, manuální pojistku umístěnou na rámu, pevná tříbodová mířidla typu Novak nebo mířidla s plně stavitelným hledím, dlaňovou pojistku na hřbetu rukojeti, vnitřně montovanou pojistku zápalníku a vnější vytahovač. Závěr je vyroben buď z uhlíkaté nebo nerezové oceli. Rám je buď z uhlíkaté oceli, nerezové oceli nebo ze skandiové slitiny a u některých variant je vybaven lištou Picatinny pro instalaci taktických doplňků. Střenky jsou pryžové nebo dřevěné a dodávají se i modely se střenkami Laser Grip od firmy CTC, které mají integrovaný laserový značkovač.Zásobník má 8 ran, u provedení Compact 7 ran. Hlaveň má u standardní produkce délku 5“ nebo 4 ¼“. Performance Center a edice „Pro Series“ nebo „Champion“ nabízí i pistole s hlavní o délce 3“, nebo zbraně v ráži 9 mm Para a 38 Super se zásobníkem na 10 nábojů. Pistole SW1911 používá několikanásobný šampion v IPSC Doug Koenig, který se podílel na vývoji dvou modelů v edici „Champion“, označených SW1911DK.

Prodej v ČR

Na všechny modely značky SW je poskytována záruční lhůta v délce dvou let. Zbraně jsou většinou dodávány v plastovém kufříku, případně v nylonovém pouzdře a včetně bezpečnostního zámku.

© 1991 - 2020 Banzai s.r.o., Všechna práva vyhrazena

WebAdmin FrogZone.CZ s.r.o.