SIG SAUER

Pistole Sig Sauer patří k jednoznačně k tomu nejlepšímu, co dnes mohou světoví výrobci krátkých ručních palných zbraní nabídnout. Špičkové zpracování, spolehlivost a životnost zbraní Sig Sauer dnes oceňují příslušníci ozbrojených sil, policisté, sportovní střelci i běžní uživatelé po celém světě.

Historie společnosti

Kořeny služebních pistolí Sig Sauer sahají do počátku dvacátého století. Ve třicátých letech a za druhé světové války, kdy byly pistole německé firmy J.P. Sauer-Sohn, model 38 v ráži 7,65 mm zavedeny jako osobní zbraň příslušníků SA a tankových vojsk Wehrmachtu. Pro své kompaktní rozměry byly rovněž populární u příslušníků létajícího personálu Luftwaffe (zejména u stíhacích letců), kteří byli proslulí svou averzí vůči rozměrným zavedeným služebním typům P-08 nebo P-38, a kteří dávali přednost spíš pistolím menších rozměrů a měně výkonných ráží, jako byly: Walther PP/PPK, Mauser Hsc, Sauer-Sohn 38(H) apod.)

 

Další známým služebním typem je SIG P-210, který kromě švýcarských ozbrojených sil přijala do výzbroje rovněž dánská královská garda. Tato zbraň se dodnes řadí k nejlépe zpracovaným, avšak také k nejdražším, sériově vyráběným pistolím vůbec. Počínaje rokem 2010 byla opět, po několika letech, obnovena výroba této vskutku legendární zbraně.

 

 

Služební modely a jejich uživatelé

Moderní služební typy pistolí SIG/Sauer řady P-220, vyrábějící se v rážích 9 mm Luger, 357 SIG, 40 S-W a 45 ACP, dnes patří k nejznámějším služebním zbraním na světě. Vznikly společným projektem švýcarské zbrojovky SIG a německé J.P. Sauer-Sohn. Mají rám z vysoce odolné slitiny lehkých kovů a unikátní pojistný mechanizmus s absencí klasické manuální pojistky. Nyní se nabízejí i celoocelové varianty vyrobené z nerez oceli. Dnes je oficiálním výrobcem těchto zbraní německá firma J.P Sauer-Sohn v Eckenfoerde, která patří mezi nejstarší zbrojovky na světě (její kořeny sahají až do roku 1751), přičemž některé komponenty jsou vyráběny ve Švýcarsku nebo v USA.. Kromě švýcarských ozbrojených sil a policie, jsou rovněž ve výzbroji jiných armádních a policejních složek. Model P-220 byl zaveden v japonské armádě. Model P-225 byl dlouhodobě používán u německé a finské policie. Model P-226 byl zaveden např. v egyptské a novozélandské armádě. Rovněž u britské SAS byl tento model zařazen, stejně tak u mnoha dalších elitních jednotek ve světě (jako jsou: protiteroristický útvar nizozemské námořní pěchoty, zásahové týmy německých zemských policejních sborů SEK, speciální útvary švédské policie aj.).

Vůbec největší uplatnění, jako služební zbraně, pistole Sig Sauer nalezly v USA. Kromě obrovského množství státních i městských policejních sborů a úřadů šerifa, se pistole Sig Sauer nacházejí ve výzbroji federálních složek i ozbrojených sil. Málo známý je fakt, že vojskové zkoušky týkající se zavedení nové služební zbraně pro ozbrojené síly USA, které probíhaly v první polovině osmdesátých let, vyhrála pistole P-226. I když kvůli ceně byla do výzbroje nakonec přijata pistole Beretta M92, pistole Sig Sauer nalezly uplatnění u specializovaných složek. P-226 je zavedena u U.S. Navy pod označením Mark 24 a je zařazena do výzbroje SEALs. Model P-228 byl zaveden pod označením M11 jako zbraň pro skryté nošení u vyšetřovatelů vojenské policie a agentů kontrarozvědek – armádní CID, námořní NCIS i OSI USAF. U federálních sborů jsou pistole používány agenty FBI i DEA, stejně jako strážci národních parků a příslušníky lesní správy. V roce 2003 bylo založeno Ministersvo pro vnitřní bezpečnost DHS (Department of Homeland Security). Pod toto ministerstvo, kromě dalších federálních agentur, spadá mj. i U.S. Secret Service, která mj. zodpovídá za ochranu prezidenta, a která již delší dobu používá pistole P-228. DHS nedávno objednal 65 000 pistolí, přičemž objednávka byla rozdělena mezi firmy Sig Sauer a Heckler-Koch. Modely určené pro americký trh jsou vyráběny pobočkou SIGARMS, která sídlí v Exeteru ve státě New Hampshire. Tato pobočka vyrábí rovněž i některé komponenty pro hlavního evropského výrobce.

Sportovní zbraně

Pistole řady P-220 jsou k dispozici i v laděné sportovní úpravě. Soutěžní speciály P-220 (ráže 45 ACP), P-226 (ráže 9mm Luger a 40 S-W) v provedení X-Five a X-Six uspokojí i nejnáročnějšího sportovního střelce. Zbraně mají sportovní miřidla a zvětšené ovládací prvky.

Tyto zbraně jsou vhodné pro většinu střeleckých sportovních disciplín. Modely této vrcholné řady jsou často přímo vyráběny, případně upravovány ladící a zakázkovou dílnou Mastershop, která je nedílnou součástí společnosti. Takové zbraně patří k tomu nejlepšímu, co lze vůbec zakoupit a používat pro přesnou sportovní střelbu. Cena přirozeně odpovídá nabízené kvalitě.

Kompaktní a obrané zbraně

Kromě služebních typů firma Sig Sauer vyrábí rovněž kompaktní modely, určené pro skryté nošení a sebeobranu. Jsou to pistole P-232 (v rážích 7,65 mm Browning a 9 mm Browning) a P-239 (v rážích 9 mm Luger, 40 S-W a 357 SIG). Pistole P-239 jsou používány členy palubních ochranek dopravních letadel amerického úřadu pro letectví (FAA Air Marshalls) a příslušníky sekce ochrany svědků U.S Marshall’s Service (Witness Security).

Nová generace zbraní s polymerovým rámem

Kromě výše uvedených modelů jsou nabízeny i dvě řady pistolí, které mají polymerový rám. Díky polymerovému rámu mají tyto zbraně také nižší hmotnost i pořizovací cenu při zachování stejných vlastností, jako mají modely vyrobené z kovových komponentů. Prvním modelem je SP 2022. Tento model vznikl na požadavek francouzských ozbrojených sborů modifikací původního modelu SIG Pro. Nabízí se v rážích 9 mm Luger, 40 S+W a 357 SIG. Nyní je tato zbraň v ráži 9 mm Luger zaváděna u francouzského četnictva, policie a celní stráže, v počtu více než 260 000 kusů (tzn. největší dodávka krátké ruční palné zbraně v Evropě, po skončení druhé světové války).

Druhým modelem jsou modulární pistole P250 s unikátním výměnným polymerovým rámem. Tyto zbraně nemají výrobním číslem označen rám coby tělo zbraně, ale pouze klec se spoušťovým mechanizmem DCc. Tento spoušťový mechanizmus lze snadno vyjmout a následovně vsadit do kteréhokoliv jiného rámu pro P250 bez ohledu na jeho typ či velikost. Nabízí se dva základní typy rámů. Jeden je určen pro ráže 9 mm Luger, 40 S+W a 357 SIG, druhý pro ráži 45 ACP. Každý z těchto rámů existuje ve třech velikostech (Full Size, Compact a Subcompact), přičemž ke každé z nich je přiřazena odpovídající sestava závěru, hlavně a vratné pružiny.

GSR 1911

Další modelovou řadou v široké škále pistolí SIG Sauer jsou pistole řady GSR. Jedná se o zbraně systému M1911 v ráži 45 ACP, které se vyrábějí v USA. Tyto pistole se nabízejí různých variantách rozměrů a povrchové úpravy. Novinkou je konstrukčně obdobná, malá kompaktní pistole P238 v ráži 380 ACP (9 mm Browning).

Mosquito – 22LR

Jako zbraně pro výcvik a zábavu jsou nabízeny pistole Mosquito v ráži 22 LR , které jsou v podstatě zmenšeninou modelu P-226. Nabízí se v různých provedeních a třech různých povrchových úpravách. Jako standardní výbava každé zbraně se dodávají dva kusy vratné pružiny (1. pro 22LR a 2. pro 22LR-HV) a několik velikostí mušek. Všechny modely řady Mosquito jsou vybaveny stranově stavitelným hledím. Ceny na tuzemském trhu začínají již kolem devíti tisíc Kč, včetně DPH. Jedná se tak o nejdostupnější zbraně značky Sig Sauer.

Sportovní a odstřelovačské pušky

Sportovní a odstřelovačské pušky Sauer se vyznačují vyjímečnou přesností a kvalitou zpracování. Jejich přesnost střelby na delší vzdálenosti uspokojí i nejnáročnějšího sportovního střelce nebo policejního odstřelovače. Odstřelovačské pušky SSG 3000 v ráži 308 Winchester jsou ve světě zavedeny u řady špičkových policejních sborů, mj. je používá i URNA Policie ČR. Novinkou v tomto segmentu zbraní je puška Tactical 2 s přímotažným závěrem vyráběná sesterskou firmou Blaser. Tuto zbraň společnost Sig Sauer distribuuje sportovním střelcům a ozbrojeným složkám.

Prodej v ČR

Na náš trh se zbraně značky Sig Sauer dodávají v plastovém kufříku s originálním a českým návodem. Na všechny produkty této značky je dovozcem poskytována standardní záruka po dobu dvou let. Dále si zákazník může dokoupit různé originální příslušenství (např. zásobníky, střenky), doplňky od renomovaných firem Hogue (střenky) a Trijicon (tritiová mířidla).

© 1991 - 2020 Banzai s.r.o., Všechna práva vyhrazena

WebAdmin FrogZone.CZ s.r.o.