SAN Swiss Arms

V roce 2000 proběhla transformace švýcarské firmy SIG, jejíž zásadní část do té doby tvořila zbrojní výroba, v nezbrojní výrobní podnik, zabývající se pouze výrobou potravinářských obalových materiálů. Dva němečtí investoři Michael Lüke a Thomas Ortmeier část zabývající se zbrojní výrobou odkoupili a vznikla společnost SAN Swiss Arms.

Firma SIG (Schwezerische Industrie Gesellschaft) vznikla v roce 1853 ve městě Neuhausen am Rheinfall v kantonu Schaffhausen. Zpočátku se zabývala pouze výrobou železničních vagónů. Od roku 1860 začala vyrábět ruční palné zbraně. Od roku 1869 vyráběla pro švýcarskou a později i pro italskou armádu pušku systému Vetterli, která je považována za jednu z prvních opakovacích pušek moderního typu vůbec.

V letech 1938 až 1945 firma pracovala na vývoji pistole P-210 ráži 9 mm Luger, která byla nakonec přijata do výzbroje švýcarské armády pod označením „Pistole 49“. Tato pistole je považována, co se zpracování týče, za nejlépe vyrobenou pistoli služebního typu na světě. Mimo švýcarské armády byla zavedena i pod označením SIG M/49 v dánské armádě, kde po více než šedesátileté službě zůstává dodnes, i když je nahrazována modernějšími typy. Zbraň byla rovněž v počtu 5 000 kusů zavedena i u německé pohraniční stráže. Po transformaci podniku v roce 2000 byla výroba této pistole převzata firmou SAN Swiss Arms, ale trvala pouze do roku 2004, kdy byla definitivně ve Švýcarsku zastavena. K obnovení výroby došlo až v roce 2010 v Německu firmou SIG Sauer.

V padesátých letech minulého století švýcarská armáda hledala moderní útočnou pušku, kterou by nahradila v té době již překonané opakovací pušky K 31. Vývojem z prototypů AK53 a AM55 vznikla útočná puška SIG 510, která byla roce 1957 zavedená ve švýcarské armádě pod názvem „Sturmgewehr 57“ (Stgw 57). Jednalo se plně samočinnou zbraň s částečně uzamčeným závěrem používajícím válečkový systém (podobně jako H&K G3). Hlaveň dlouhá 520 mm, vybavená úsťovou brzdou, umožňovala střelbu puškových granátů. Zbraň používala ve standardním provedení SIG 510-1 a odlehčené verzi SIG 510-2 švýcarský služební náboj 7,5x55 mm. Zásobník měl kapacitu 24 nábojů. Puška zaznamenala i exportní úspěchy. Ve variantě SIG 510-4, lišící se ráží 7,62 x 51 mm NATO, byla zavedena v armádách Bolivie a Chile. Verze SIG 510-3 v ráži 7,62 mm x 39 mm byla nabízena Finsku, ale neujala se, a kromě omezené ověřovací série, nebyla vyráběna. Zbraň se ve Švýcarsku pro svou výjimečnou přesnost a spolehlivost dodnes těší obrovské popularitě. I když byla v armádě nahrazena současným typem Sturmgewehr 90, mnoho záložníků starších ročníků ji stále upřednostňuje. V chilské armádě je s optickým zaměřovačem Supra 4x24 dodnes používána jako „zpřesněná zbraň pro určeného střelce“.

V padesátých letech 20. století firma SIG pracovala na zdokonalení německého kulometu MG 42, což vyústilo ve vznik kulometu SIG MG710, který se vyráběl v rážích 6,5 x 55 mm SE, 7,92 x 57 Mauser a 7,62 x 51 mm NATO a který byl zaveden v Bruneji, Bolivii a Chile.

V sedmdesátých letech 20. století firma SIG ve spolupráci s německou firmou J. P. Sauer & Sohn vyvinula pistoli P-220 v ráži 9 mm Luger, kterou zavedla švýcarská armáda jako svoji standardní služební zbraň. Tato zbraň byla první z celé řady špičkových modelů služebních pistolí, které se už přes třicet let těší tomu nejpříznivějšímu renomé. Celá produkce pistolí řady P-220 je nyní vyráběna pouze německou firmou SIG Sauer a její americkou pobočkou SIG Sauer USA.

Začátkem sedmdesátých let minulého století byla rovněž představena moderní útočná puška v ráži 5,56 x 45 mm NATO a kvůli exportu i 7,62 x 51 mm NATO. Zbraň měla uzamčený závěr s rotačním závorníkem a pracovala na principu odběru plynů z hlavně. Puška měla tří-polohový plynový regulátor a z hlavně bylo možno odpalovat puškové granáty. Používala zásobník na 20 nebo 30 ran a její spoušťový mechanizmus umožňoval střelbu jednotlivými ranami, dávkou omezenou na tři výstřely a nepřetržitou dávkou. Puška měla pevnou plastovou pažbu nebo sklopnou kovovou ramenní opěrku. Nabízela se ve třech verzích:

 • SG 540 s hlavní dlouhou 460 mm v ráži 5,56 x 45 mm NATO.
 • SG 543 s hlavní dlouhou 300 mm v ráži 5,56 x 45 mm NATO.
 • SG542 s hlavní dlouhou 465 mm v ráži 7,62 x 51 mm NATO.

I když švýcarská armáda zbraň nezavedla, měla velký exportní potenciál. Kvůli tehdejším švýcarským zákonům, týkajících se vývozu útočných pušek, musela však být vyráběna mimo švýcarské území. Licenční výroby se zhostila francouzská firma Manurhin, která zbraň vyráběla od roku 1973. Manurhin dokonce na přelomu 70. a 80. let nabízel na civilním trhu i komerční samonabíjecí verze v rážích 222 Remington a 243 Winchester. O model SG 543 projevilo v osmdesátých letech zájem Portugalsko, které začalo zbraň vyrábět od roku 1988 u firmy INDEP. Také Chile, které zavedlo pušky řady SG 540 u svých ozbrojených sil, realizovalo licenční výrobu u firmy FAMAE, kde se vyrábějí dodnes. Firma FAMAE dokonce vyvinula na bázi této zbraně samopal SAF v ráži 9 mm Luger, který je v současné době nabízen i brazilskou firmou Taurus. Mimo francouzských, portugalských a chilských ozbrojených složek byly a jsou útočné pušky řady SG 540 používány v dalších 18 zemích světa.

Vývojem prototypu pušky SG 541, vycházejícího z řady SG 540, byl vyvinut současný model SG 550. O tomto modelu lze zcela bez nadsázky říct, že patří k tomu nejlepšímu, co současný světový trh útočných pušek nabízí.

Pušky řady SG 550

V roce 1978 švýcarská armáda specifikovala požadavky na novou útočnou pušku, která by měla nahradit spolehlivý, ale morálně zastaralý Stgw 57. S nabídkou přišly firmy Waffenfrabrik Bern s puškou W+F C42 používající experimentální náboj 6,45 x 48 mm a SIG s modelem SG541ve standardní ráži 5,56 x 45 mm NATO. Začátkem osmdesátých let byl náboj 6,45 x 48 mm definitivně zamítnut, takže zvítězila puška SG 541 používající konvenční náboj. Po dalších úpravách byla zbraň přeznačena na SG 550 a v roce 1990 byla oficiálně zavedena ve švýcarské armádě jako „Sturmgewehr 90“ (Stgw 90). Jedná se o plně samočinnou zbraň s uzamčeným závěrem, pracující na principu odběru plynů z hlavně a hlavní uzamčenou rotačním závorníkem. Hlaveň má délku 528 mm, je vybavena tlumičem výšlehu a umožňuje jak střelbu puškových granátů, tak i nasazení bajonetu. Tělo zbraně je ocelové, se speciální odolnou povrchovou úpravou. Všechny útočné pušky řady SG 550 jsou vybaveny dvoupolohovým regulátorem plynů, jehož otevření umožňuje spolehlivou funkci zbraně při velkém znečištění nebo při použití nekvalitního střeliva. Předpažbí a pistolová rukojeť jsou vyrobeny z netříštivého plastu, stejně jako skeletová sklopná pažba. Spoušťový mechanizmus s oboustrannou pojistkou / přeřaďovačem umožňuje střelbu jednotlivými ranami, dávkou omezenou na tři výstřely a nepřetržitou dávkou. Na civilní trh jsou dodávány jen zbraně umožňující střelbu pouze jednotlivými ranami. Základní verze SG 550 je vybavena sklápěcí hliníkovou dvojnožkou. Zkrácené varianty dvojnožku standardně nemají. Mechanická mířidla s muškou a otáčivým dioptrickým hledím se čtyřmi otvory, umožňujícími mířenou střelbu do vzdálenosti 400 m, mající tritiové luminiscenční body, jsou švýcarským vojenským standardem, který počítá i s možnou instalací zaměřovacího dalekohledu Kern 4x24. Populárnější je ale varianta, která má lištu MIL-STD-1913, umožňující instalaci jakéhokoliv optického zaměřovače, integrovanou v pouzdře závěru a nouzová mechanická mířidla ve formě sklopné mušky a jednoduchého sklopného dioptrického hledí. Zásobníky, vyrobené z průsvitného odolného polymeru, mají kapacitu 20 nebo 30 ran (existují i varianty na 5 a 10 ran). Těla zásobníků mají úchyty, takže jednotlivé zásobníky lze pro urychlení výměny snadno spojit bez potřeby lepicí pásky nebo speciálních spojovacích klipů. V 90. letech se nabízela i varianta SG 550 Sniper s 650 mm dlouhou těžkou hlavní, anatomickou pažbou i pistolovou rukojetí a pistolovou spouští. V současné době již tato verze v nabídce nefiguruje.

Varianty:

SG 551 – zkrácená verze SG 550 s hlavní dlouhou 363 mm.

SG 551 LB – zkrácená verze SG 550 s delší hlavní o délce 454 mm, umožňující střelbu puškových granátů a nasazení bajonetu.

SG 552 – ještě kratší verze SG 550 se zkráceným předpažbím a hlavní o délce 226 mm. Kvůli malým rozměrům zbraně musela být upravena koncepce mechanizmu závěru. Má stejné uspořádání jako např. u AK-47. Plynový píst tvoří s nosičem závorníku jeden celek. Vratná pružina není vedena kolem pístu jako u SG 550/551, ale má vlastní vodící tyčku, se kterou je opřena proti zadní stěně pouzdra závěru. V současné době se nenabízí, neboť byla nahrazena modelem SG 553.

SG 553 – modifikovaná varianta SG 552 s odlišnou koncepcí vratné pružiny. Vratná pružina je opět vedena kolem pístu jako u SG 550/551.

SG 553 LB – varianta SG 553 s delší hlavní o délce 347 mm, umožňující střelbu puškových granátů a nasazení bajonetu.

Hlavně zbraní řady SG 550 mohou mít dvě provedení stoupání drážek: 178 mm a 254 mm. K útočným puškám navíc existují různé taktické doplňky, jako např. přídavné lišty MIL-STD-1913, hliníkové předpažbí se čtyřmi lištami MIL-STD-1913 po celé délce, lícnice, pomocná přední rukojeť, dvojnožka, montáže pro optiku, aj.

Všechny varianty útočných pušek řady SG 550 se spoušťovým mechanizmem, umožňujícím střelbu dávkami, jsou určeny pouze pro prodej ozbrojeným složkám ČR.

Útočné pušky SG550/551/552/553 jsou, kromě Švýcarských ozbrojených sil, používány elitními složkami ozbrojených sil i v dalších zemích světa:

 • Francie: speciální síly armády a námořnictva
 • Německo: SG 551 zavedena u GSG-9 jako G37.
 • Španělsko: speciální útvar policie GEO
 • USA: např. speciální útvary DEA
 • Indie: speciální útvary policie
 • Brazílie: speciální útvary armády a policie
 • Slovensko: Útvar Osobitného Určenia
 • Indonésie: speciální útvary armády a námořnictva
 • Malajsie: speciální útvar letectva

Vysoká pořizovací cena pušek řady SG 550 a zároveň boom komerčních provedení útočných pušek na civilním trhu v USA daly vzniknout modelu SIG556. I když mnoho dílů je záměnných s puškami řady SG 550, zbraň v ráži 5,56 x 45 mm NATO má spodní část těla vyrobenou z hliníkové slitiny a používá standardní zásobníky AR-15 na 30 ran. Její spoušťový mechanizmus umožňuje pouze střelbu jednotlivými ranami. Tento model se nabízí se v mnoha provedeních, ale je vyráběn pouze firmou SIG Sauer USA, neboť je určen pouze pro americký trh. Přísná exportní politika USA jej pro vývoz na civilní trh do většiny zemí včetně ČR zakázala.

Granátomety řady GL

Pro útočné pušky SG 550/551 se existují i podvěsné granátomety GL 5040/5140 ráže 40 mm, umožňující střelbu standardních granátů ráže 40 x 46 mm. Verze určená pro samostatné použití se nazývá GLG 40. Tyto granátomety, jsou určeny výhradně pro prodej ozbrojeným složkám ČR.

 

SG 751 SAPR

V roce 2008 přišla firma SAN Swiss Arms s variantou útočné pušky SG 550 v ráži 7,62 x 51 mm NATO. Tato verze se nazývá SG 751 SAPR (Semi-Automatic Precision Rifle). Nabízí se ve dvou provedeních: SG 751 SB a SG 751 LB, které se liší délkou hlavně (SB – 326 mm, LB – 416 mm). Zbraň se standardně nabízí s pouzdrem závěru s integrovanou lištou MIL-STD-1913. Zpočátku bylo dodáváno výhradně samonabíjecí provedení, nyní existuje i varianta umožňující i střelbu dávkou. Ta je ovšem určena pouze pro prodej ozbrojeným složkám.

SIG 522 LR

Kromě modelu SIG556 vznikla i varianta SIG522LR v ráži 22 LR. Jde o samonabíjecí malorážku se vzhledem útočné pušky. Má hlaveň dlouhou 675 mm, neuzamčený dynamický závěr. Horní část pouzdra závěru z hliníkové slitiny je opatřeno lištou MIL. STD. 1913 pro instalaci optického zaměřovače. Spodní část se spoušťovým mechanizmem je vyrobena z polymeru. Polymerový zásobník má kapacitu 10 nebo 25 ran. Předpažbí je u varianty Classic plastové s možností dodatečné montáže krátkých lišt MIL. STD. 1913, u modelu SWAT je hliníkové se čtyřmi lištami MIL. STD. 1913 a umožňuje instalaci taktických doplňků po celé jeho délce. Model SIG522LR je však vyráběn pouze firmou SIG Sauer a v ČR je tudíž nabízen pod touto značkou.

Prodej v ČR

Na tuzemský civilní trh jsou dodávány pouze zbraně, které neumožňují střelbu dávkou a pracují výhradně v samonabíjecím režimu. Konkrétně se jedná o modely SG 551, SG 551 LB, SG 553, SG 553 LB, SG 751 a SIG 522LR. Na náš trh se zbraně této značky dodávají v plastovém kufříku s originálním a českým návodem. Na všechny produkty této značky je dovozcem poskytována standardní záruka po dobu dvou let. Dále si zákazník může dokoupit různé originální příslušenství (např. zásobníky, lišty, montáže atd.) a doplňky od renomovaného výrobce, firmy Trijicon (kolimátory a zaměřovače).

© 1991 - 2019 Banzai s.r.o., Všechna práva vyhrazena

WebAdmin FrogZone.CZ s.r.o.